Elképesztőt hajrázott a nemzeti régiókért indított aláírásgyűjtés
Pár nappal ezelőtt még a lehetetlen, a csoda kategóriájába tartozott, hogy egy hét alatt összegyűljenek a hiányzó aláírások a nemzeti régiókért indított aláírásgyűjtésben. De mi történt azóta?
Magyarországon gyakorlatilag politikai oldalaktól függetlenül mindenki megszólalt és aláírásra buzdított. Mikor e sorok íródnak, az online aláírások száma nagyságrendileg 873 ezer, a Székely Nemzeti Tanács viszont következetesen további 200 ezer papíralapú aláírást említ.
– Összegyűlt az egymillió aláírás a nemzeti régiók védelmében
– ezt már a Székely Nemzeti Tanács jelentette be a mai napon.
Az aláírásgyűjtés tavaly május 7-én indult, és idén május 7-éig egymillió szignó szükséges legalább hét tagállamból ahhoz, hogy az Európai Parlament foglalkozzon a kérdéssel. Pesty László kiemelte: bár összegyűlt az egymillió aláírás, csütörtök éjfélig még gyűjteni kell, mert négy ország még nem hozta a részt vevő tagállamoktól jogszabály által elvárt minimális aláírásszámot – adja hírül az MTI.
Fontos, hogy jóval egymillió felett legyen az aláírások száma, mivel Brüsszel megvizsgálja majd azok hitelességét, és kiderülhet, hogy többen kétszer írtak alá vagy hibásan tették azt
– mondta.
Érdemes azonban tisztáznunk, jelen pillanatban mire elég ez az 1 millió. A kritérium az volt, hogy összesen gyűljön össze 1 millió aláírás azzal a plusz feltétellel, hogy az Európai Unió tagországaiból legalább 7 teljesítsen egy lakosságarányos minimum számot.
Azonban azt látjuk, ezt a minimális számot eddig három ország teljesítette,
Szlovákia, Magyarország és Románia, tehát azt lehet mondani, a kárpát-medencei magyarság.
Így fest az állás, alább pedig a jelmagyarázat:
Jól látható, az EU más országaiban a kék szín a domináns, ami azt jelenti, nem teljesítették a kvótát. Fontos ugyan kiemelni, ez csupán az online aláírásokra vonatkozik, amennyiben rendelkeznek még papíralapúakkal, az megdobhatja, de ebben reménykedni nem reális. Ugyanis ha végigböngésszük az adatokat, látszik, elenyésző számban gyűltek az online aláírások, még csak meg sem közelítették a szükséges határt, így következtethető, papíralapon sem voltak szorgalmasabbak.
A teljesség igénye nélkül érdemes megnéznünk néhány országot, mennyi volt a minimális szám, s mennyit teljesítettek. Ausztriában 13 ezer 500 lett volna, ehhez képest 2 ezer sem gyűlt össze, Németországban a 72 ezer szükségeshez képest szűk 9 ezer.
Bár ismételjük, nem szükséges, hogy az EU valamennyi országában meglegyen a minimális szám, de így is további 4 országnak kellene ma éjfélig ezt teljesíteni. Adódik a kérdés, hogy áll ez például Spanyolországban, ahol jelentős katalán és baszk kisebbség él, hiszen adná magát, ők is fontosnak érzik.
40 ezer helyett ezer, ez igencsak Tetemes hátrány.
Ezek az arányok mindenhol jellemzőek, és hogy mennyire a magyarság gyűjtötte össze az egymillió aláírást, érdemes számszerűleg megnéznünk az online aláírásokat Szlovákiában, Magyarországon és Romániában.
Szlovákiában a szükséges 9750 helyett összegyűlt 23200, Magyarországon az elvárt 15750 helyett 677630, míg Romániában is messze túlteljesítettek, 24 ezer helyett 147 ezer 395-öt írtak alá online.
Az, hogy ennek mi volt az oka, hogy a magyar kisebbségeken kívül a többi nem tartotta fontosnak, vagy nem is jutott el hozzájuk a híre, további elemzést igényel, melyet azonban elsősorban a szervezőknek kell majd megtenniük.
Nyilván az online világban pár óra alatt összeszedhető lenne még további négy tagországban a minimális szám, de ha az elmúlt 1 év alatt ilyen elenyésző számban gyűltek, az jelez valamit. Persze, a remény hal meg utoljára.
Forrás: Elemi.hu – (képek: eci.ec.europa.eu)