A szoborlefejezők kedvéért még a katonai támaszpontokat is átnevezik az Egyesült Államokban
A republikánus többségű amerikai szenátus fegyveres erőkkel foglalkozó bizottsága megszavazta csütörtökön az egykori konföderációs vezetőkről elnevezett katonai támaszpontok átnevezését a fosztogató, szobordöntögető feketék és egyéb szélsőbalos elemek Egyesült Államok-szerte kibontakozott randalírozáshullámának hatására.
Az illetékes bizottság – szembe menve Donald Trump elnök előző este kinyilvánított álláspontjával – úgy döntött, hogy módosítja a védelmi költségvetési törvényt, és az elfogadott módosítással beiktatja a jogszabályba a konföderációs vezetőkről elnevezett támaszpontok átnevezésének kötelezettségét. Ennek végrehajtására a védelmi minisztériumnak (Pentagon) három év áll a rendelkezésére.
Jefferson Davis szobra Richmondban:
Police called to the scene after protesters tear down the statue of Confederate President Jefferson Davis in Virginia's capital. https://t.co/BrTid5b5T6 pic.twitter.com/A7oXHuLUBg
— ABC News (@ABC) June 11, 2020
Szintén Richmond, Williams Carter Wickham tábornok szobra:
The statue of Gen. Williams Carter Wickham was pulled from its pedestal in Richmond, where it had stood since 1891. https://t.co/pVJCaeBEVa
— HuffPost (@HuffPost) June 7, 2020
Hirdetés
A törvénymódosítás egyben arra is felkéri a Pentagont, hogy másutt – névtáblákon, hajókon, repülőgépeken – szintén cserélje le az egykori konföderációs vezetők neveit.
A konföderáció az amerikai polgárháború (1861-1865) előtti és alatti időszakban a déli államok szövetsége volt. A déli tagállamokban mind a mai napig sok szobor, emlékmű, utcanév és zászló őrzi e korszak emlékét, és mintegy tíz olyan katonai bázis is van, amely a polgárháború déli katonai vezetőinek nevét viseli. E történelmi személyiségeket a felforgatók az egyesült államokbeli rabszolgaság megtestesítőinek tartják, ezért szobraik és nevük eltávolításának követelése felerősödött, amióta május 25-én Minneapolisban a rendőri igazoltatás következményeként meghalt egy George Floyd nevű néger bűnöző, és ezt követően vandálok és fosztogatók lepték el az ország utcáit.
A héten Sunset Belinsky, a hadsereg szóvivője arról beszélt újságíróknak: Mark Esper védelmi miniszter és Ryan McCarthy, a szárazföldi hadseregért felelős államtitkár „készen áll” annak megvitatására, hogy felülvizsgálja a rabszolgatartó múlthoz kötődő elnevezéseket, köztük a katonai támaszpontok nevének megváltoztatását.
Donald Trump csütörtökön a Twitteren úgy fogalmazott: „a kormányzat még csak fontolóra sem veszi” a támaszpontok névváltoztatását. Mint helytállóan írta: ezek az amerikai történelmi örökség részei.
Portsmouthban balul sült el a rongálás: a konföderációs szobrokat a vandálok előbb lefejezték, majd az egyik rasszista alak pont az egyik egyenlőségharcos kobakján landolt. Ez gyűlölet-bűncselekmény!
Graphic video: Watch the moment a toppled Confederate soldier statue falls on a rioter, injuring him severely. This happened tonight in Portsmouth, Va. All the statues around the monument were beheaded before this accident. #BlackLivesMatter pic.twitter.com/yv5j45Fd7j
— Andy Ngô (@MrAndyNgo) June 11, 2020
A szenátusi bizottság voksolása után Roy Blunt missouri republikánus politikus viszont azt nyilatkozta: ha már mindenáron katonákról akarják elnevezni a támaszpontokat, akkor tessék kiválóbb katonákat találni a polgárháborús időszakból. Megjegyezte, hogy Braxton Bragg, akiről az észak-karolinai támaszpontot nevezték el, „valószínűleg a konföderációs seregek legrosszabb tábornoka volt”. Blunt olyan államot képvisel, Missourit, amely annak idején szintén a konföderáció tagja volt.
Csütörtökön este egyébként néger képviselők egy csoportja törvényjavaslatot nyújtott be arról, hogy a kongresszus díszcsarnokából mozdítsák el a konföderációs személyiségek – politikusok és tábornokok – szobrait. Erre közvetlen azután került sor, hogy Nancy Pelosi házelnök levélben kérte ezt az ilyen ügyekkel foglalkozó különleges képviselőházi bizottságtól.
(Kuruc.info – MTI nyomán)
Follow @jobboldalihirek