A lefejezett franciatanár ügye miatt bojkottálják a francia termékeket az arab országok
A francia külügyminisztérium most arra szólította fel a bojkottáló országokat, hogy hagyjanak fel ezzel az alaptalan lépéssel.
Emmanuel Macron francia elnök még februárban hirdette meg az iszlám szeparatizmus elleni harcot, de a koronavírus-járvány miatt tavasszal ez háttérbe szorult. A téma azután került újra elő, hogy október 16-án egy csecsen fiatal lefejezett egy francia tanárt, Samuel Patyt, aki korábban a szólásszabadságról tartott óráján Mohamed prófétáról mutatott karikatúrákat a tanítványainak.
„Az egyik állampolgárunkat azért ölték meg, mert a szólásszabadságról tanított a diákjainak, azt tanította, hogy lehet hinni vagy nem hinni. A honfitársunk egy tipikus iszlamista terrorista merénylet áldozata lett” – mondta az eset után a francia elnök, aki azt is megjegyezte, hogy „az iszlamisták a jövőnket akarják”, de Franciaország „nem adja fel a képregényeit”.
Ez utóbbi kijelentés azért is fontos, mert a muszlim vallásban tilos Mohamed és Allah képes ábrázolása.
We will not give in, ever.
We respect all differences in a spirit of peace. We do not accept hate speech and defend reasonable debate. We will always be on the side of human dignity and universal values.Hirdetés — Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) October 25, 2020
Ezután több közel-keleti országban, így Kuvaitban, Jordániában és Katarban is bojkott kezdődött a francia termékek ellen, Líbiában és Szíriában pedig tüntetések voltak. Szombaton pedig Recep Tayyip Erdogan török elnök javasolta a francia elnöknek, hogy vizsgáltassa meg az elmeállapotát.
Mindez azonban nem hatotta meg Macront, aki vasárnap kijelentette, hogy „soha nem fogunk engedni”.
Dozens of muslim countries have already started to withdraw all French products from supermarkets under the name "for the Messenger of Allah ﷺ" after the start of the #boycott_french_products campaign, in response to the cartoon on the Prophet. pic.twitter.com/XuY3gD9aLW
— Barbara Garattini (@BGarattini) October 24, 2020
Hirdetés
Most a francia külügyminisztérium arra szólította fel a termékeiket bojkottáló országokat, hogy „ezeket az alaptalan lépéseket azonnal fel kell függeszteni, ugyanúgy, ahogy az országunk elleni támadást, ami mindössze egy radikális kisebbség erőszakolt ki”.
A franciák aggodalma érthető, hogy Szaúd-Arábiában, a világ legnagyobb arab gazdaságában a hétvégén a francia Carrefour elleni bojkottra való felhívás volt az egyik legfelkapottabb téma.
Forrás: HVG
Follow @jobboldalihirek