Valóra válhat a majmok bolygója? A kutatók még időben elpusztították teremtményüket
A német és japán kutatók még időben elpusztították teremtményüket, – írja a Blikk.hu.
Pierre Boulle beájulna! A majmok bolygója címmel 1963-ban megjelent sci-fi bestseller írója csak eljátszott a gondolattal, hogy majmok is rendelkezhetnek az ember értelmi képességével, de német és japán tudósoknak köszönhetően mindez valósággá válhat. A kutatók már áttörésről is beszámoltak.
– Az egyik emberi gén alkalmas arra, hogy a főemlősök agytérfogatát növekedésre bírja – vázolta a Science magazinban Michael Heide, a korszakos kutatás egyik vezetője, és kifejtette, az ARHGAP11B kódnevű gén nemcsak a majmok agykérgét sarkallta növekedésre, hanem az idegsejtek termelődését is serkentette.
A döbbenetes kutatás száz napon át zajlott, és az etikai aggályok miatt csak majomméhben készített fotók maradtak utána. A német Max Planck Molekuláris Sejtbiológiai és Genetikai Intézet kutatói nagyon ügyeltek, hogy a génkezelt majommagzat életét időben kioltsák. Így csak azzal lehet őket vádolni, hogy néhány labormajommal több szárad a lelkükön, de azzal nem, hogy a világra szabadítottak egy makogó Frankensteint.
A német tudósok az enyhébb szabályok miatt szövetkeztek a japán Központi Állatkísérleti Intézet kutatóival, és alig akarták elhinni, hogy a génnel kezelt egyed agya száz nap után már kétszer akkora volt, mint egy normális csimpánz agya.
– Sikerként könyveltük el a kutatást, hiszen a gén pontosan úgy viselkedett, ahogy azt előre megjósoltuk – summázta Wieland Huttner, a különös kutatás vezetője, hozzátéve, hogy kísérletükben azon idegsejtek száma indult növekedésnek, amely az agy felső rétegében található. Ez azért jelentős, mert a törzsfejlődés során is ezeknek kellett felszaporodniuk ahhoz, hogy a majmok és az emberek őseinek evolúciós ágai kettéváljanak.
Másfél éve Kínában már volt egy hasonló kísérlet, de annak során nem nőtt meg a génmódosított makákók agytérfogata, csak gyorsabban fejlődött ki az agyuk, és azok az egyedek világra jöttek. Bing Su genetikus professzor vezetésével memóriateszteket is végeztek velük, amelyek során megállapították, a beültetett agygének hatására a majmok értelmesebbek lettek, de még biztosan nem veszik majd át az irányítást. Túl mély köztünk az evolúciós szakadék.
Megjósolni sem lehet, mennyi időnek kellene addig eltelnie, mire a gén hatására a majmok értelmes lényekké válnának, de bizonyára tovább tartana, mint A majmok bolygója című regényben.
Forrás: Blikk.hu