Best Of Soron Kívüli György: Gyöngyös jobbat érdemel
Bemutatjuk a soron kívül oltakozó gyöngyösi polgármester dicstelen múltját.
Hiesz György gyöngyösi balos polgármester – becenevén Soron Kívüli György – mutyioltásával nem először borzolta a gyöngyösiek idegeit, csak eddig a hasonló sunyi húzásairól nem tudott az ország. Hű kisdobosa volt háziorvosával, Lénárt Andrással együtt például a Hospinvestnek, ezt 300 dolgozó állása bánta csak a gyöngyösi kórházban. Uralma alatt kizárta a teljes Fidesz-frakciót az önkormányzati tisztségekből, elbontottak egy iskolát, hogy áruház legyen a helyén, s kis híján leszakadtak Gyöngyösről a mátrai településrészek is.
„A Hospinvest azt mondja, most az elsődleges cél az, hogy kórházaikat működőképes helyzetben tartsák az állami finanszírozás jelentős csökkenése után – a működéshez szükséges létszámot pedig a finanszírozás mértéke határozza meg. A megegyezés értelmében még az önkormányzat pályázik a csoportos létszámleépítés költségeire – mintegy 300 fő munkahelye fog megszűnni a nyáron – emlékeztetett Hiesz György polgármester.”
Ezek a baljós árnyak 2007-ben járták meg a sajtót, s a Hospinvest meg is érkezett a város kórházába, nyomában folyosón fektetett betegekkel, 300 kirúgott dolgozóval és végül a politikai-gazdasági csőddel. Az akkor szoci vezetésű megye és városok vezető elvtársai– Heves megye, Hatvan és Gyöngyös élén – egymás után dőltek be a Hospinvestnek, majd a mutatvány dőlt be, a csodacég csődbement. Hiesz György ebben az időszakban az MSZP megyei alelnöke, a megyei szoci frakció vezére és Gyöngyös polgármestere volt egyszerre, háziorvosa, az oltásmutyiban előkerült Lénárt András pedig a megyei egészségügyi bizottság elnöke, aki szintén nem látott más esélyt a megye kórházainak „megmentésére”, mint a kiszervezést. „Igazán nagy bátorság kell ahhoz, hogy a változtatást meghozzák, és ő tiszta lelkiismerettel tudja ajánlani a Hospinvesttel megkötendő szerződést”, vélekedett még az elején.
Ami a Hospi-matek alapján Gyöngyösön dolgozóból soknak bizonyult, Egerben pont kevésnek. A kórház engedélyezett kapacitásához minimum-feltételekben meghatározott dolgozói létszám nem éri el a hétszázat – jelentette ki Lénárt András 2008-ban. „Kérdésünkre, hogy ezzel arra utalt-e, hogy a megyei kórház „nem aláíró” dolgozói nélkül is kaphat engedélyt a működtető, az elnök azt válaszolta: ez nem utalás semmire, pláne nem valamiféle fenyegetés, csupán tény”. „Ez a minimális létszám csupán a jogszabálynak felelne meg, a jelenlegi szerkezetben ennyi emberrel a megyei kórházat nem lehetne működtetni” – idézzük a heol.hu-t a sajtótájékoztatóról. Ott megjelent a megyei egészségügyi bizottság két jobboldali tagja, “néhány pontosítást” szerettek volna tenni, de Hiesz György ezt nem engedte, utalva arra, hogy “nem túl elegáns dolog beülni” egymás sajtótájékoztatójára. És mi lett a vége? 2009-re előbb Hatvan, aztán Gyöngyös, végül a megye is kiszeretett a Hospinvestből. Pedig a főkolomposuk, Gyurcsány Ferenc miniszterelnökként személyesen kérte meg a HospInvest Zrt.-ben részesedést szerzett EBRD-t, hogy vegyen részt a magyarországi betegellátásban.
Hiesz, amíg erős volt a baloldal, maga is szeretett erőből menni. 2011-ben a Heves Megyei Bíróság hatályon kívül helyezte azt a határozatot, amivel 2008-ban az akkori szocialista többség visszahívta bizottsági tisztségeikből a gyöngyösi fideszes képviselőket és külsős tagokat. „Életveszélyes precedenst teremtettek a gyöngyösi önkormányzat szocialista többségének tagjai azzal, hogy valamennyi helyhatósági tisztségükből visszahívták a fideszeseket”- ezt mondta a döntésről a jobbossággal nehezen támadható Kolláth György alkotmányjogász a nol.hu-nak.
Aztán Hiesz alatt, 2007-ben bontották le a városban a gyereklétszám-csökkenésre hivatkozva a Budai Nagy Antal téri „ötös” iskolát, hogy áruházat építsenek a helyére. Mátrafüreden pedig a Hanák Kolos iskolát zárták be polgármesterkedése idején. Füred népszavazáson döntött a Gyöngyöstől való elszakadásról, de végül nem vihették végig. A mátrafürediek azzal érveltek az elszakadás mellett, hogy nem történt valódi fejlesztés a térségben, Kékestetőn, Mátraházán a környezet pusztul, egyre több a szemét, megkérdezésük nélkül döntöttek a füredi strand eladásáról, s persze a hírhedt Duránda városrész sem tegnap reggelre vált olyan élhetetlenné a városban.
Az oltásguru volt több cikluson át felettébb hallgatag képviselője is az Országgyűlésnek, de ezt is kidumálta, ahogy Origo írta: „Hiesz Györgynek (MSZP) nem jött be a képviselőség. A sokgyermekes apa saját bevallása szerint alig tudta eltartani családját a képviselői tiszteletdíjból, ezért munkát kellett vállalnia, ami mellett viszont alig maradt ideje a parlamenti munkára. Csak a szűzbeszédét mondta el, és 8 év után nem is indult újra. Nem volt önálló indítványa, és összesen egy felszólalás fűződik a nevéhez. Egyetlen felszólalásakor a biztosítóintézetekkel kapcsolatos 1995-ös törvény módosítását bírálta. Hiesz mezőgazdász végzettségű, de a rendszerváltás után biztosítóknál dolgozott.”
S hozzá köthető az a semmibe vezető Nyugati elkerülő út is, amelyet szélessége, befejezetlensége és kanyarulatai külön-külön is alkalmatlanná tettek feladata betöltésére, A pénz megvolt rá, csak időnként eltűnt a szoclib belharcokban:„Ha megérkezik a pénz, újra elindulhatnak a munkagépek, a liberális vezetésű gazdasági és közlekedési tárca annak idején már érvényes szerződést kötött Gyöngyössel az út teljes befejezésének támogatásáról. Időközben a pénz eltűnt a minisztériumnál.” –mentegette a menthetetlent Hiesz György 2007-ben. 2015-re már csak ennyit bírt kinyögni, saját lobbikudarcai felelősségét már a jobboldali kormányra tolva: „A nyugati elkerülő útról valamennyi kormány megfeledkezett, a város pedig csak annyit tehet, hogy lobbizik az út befejezéséért.”
Pedig kifelé ez volt több ciklus gyöngyösi választási csodafegyvere a helyi MSZP-SZDSZ-nél, Hiesz újraválasztásainak záloga, több százmillió forint elköltött magyar forintból. Most majd az Orbán-kormány teszi ezt is rendbe Gyöngyös számára, csakúgy, mint az iskolafenntartást, a kórházfenntartást – Hiesz György és csetlő-botló, sunyiban oltós szoci cimborái helyett. De akkor pontosan mi szüksége is van erre az emberre a városnak?
Belényessy Balázs/Drót.info – (MTI Fotó: H. Szabó Sándor)