Gyurcsány Ferenc, és ami mögötte van
A Magyar Nemzet a cikksorozatában azt elemzi, hogyan lett a volt kormányfő egy történelmi bukást követően újra a baloldal vezetője? Az egyik ok a mozgalmár múlt és kapcsolatrendszer, állítja a lap.
Az őszödi beszéd nyilvánosságra kerülése után általános volt a vélemény, hogy Gyurcsány Ferenc politikai pályafutása befejeződött, kezdi az elemzését a Magyar Nemzet, majd felhívja a figyelmet, hogy tizenöt évvel később a legerősebb ellenzéki formáció vezetője, a baloldali kényszerkoalíció legbefolyásosabb személyisége lett, az ő döntésén és stratégiáján múlik, hogyan és kikkel fusson neki az ellenzék a jövőre esedékes országgyűlési választásoknak.
A Magyar Nemzet szerint négy dologra bizonyosan szüksége volt Gyurcsánynak: politikusi adottságokra, a mozgalmi múltból gyökerező hálózatépítési gyakorlatra, kapcsolatrendszerre, az anyagi függetlenség megteremtésére és nem utolsósorban egy, a titkosszolgálatokból, illetve azok környékéről verbuválódott háttércsapatra. Az első részben főként a fiatal, első millióit megszerző Gyurcsány Ferenc ténykedéseiből szemezget a lap, a politikus mellett már ekkor ott volt Szilvásy György és Bajnai Gordon.
Gyurcsány Ferenc húszéves korában lépett be a Kommunista Ifjúsági Szövetségbe (KISZ), a magyar kommunista állampárt, a Magyar Szocialista Munkáspárt (MSZMP) ifjúsági szervezetébe. A pécsi Janus Pannonius Tudományegyetem Tanárképző Karán technika–biológia szakon kezdte meg tanulmányait. A KISZ egyetemi bizottságának a tagja lett, elsősorban rendezvények és diákprogramok szervezésében vett részt. Még ugyanebben az évben, ősszel az egyetem KISZ-titkárává választják.
(Magyar Nemzet – Mandiner)
(Fotó: Gyurcsány Ferenc, a Kommunista Ifjúsági Szövetség Központi Bizottságának (KISZ KB) titkára beszél a KISZ XII. Kongresszusán a Budapest Sportcsarnokban.MTI Fotó: Rózsahegyi Tibor)