Egy brit egyetem szerint a helyesírás a fehér férfiak elitizmusa
Nagy-Britannia egyetemi oktatóit felszólították, hogy ne pontozzák le a dolgozatokat helyesírási hibák miatt, mert a jó angol nyelv megkövetelése „homogén észak-európai, fehér, férfi elitizmusnak” tekinthető – írja a The Daily Mail. Mint írják, számos egyetem „befogadó értékeléseket” vezetett be azért, hogy csökkentse a fehérek és feketék, az ázsiaiak és egyéb etnikai kisebbségekhez tartozó egyetemi hallgatók közötti teljesítménybeli különbségeket, valamint csökkentse a szegényebb anyagi háttérrel rendelkezők magasabb lemorzsolódási arányát.
„Befogadó értékelések”
A Hull Egyetem részéről kijelentették, hogy „megkérdőjelezik a status quót”, és egyes tantárgyakban megszüntetik az írott és beszélt angol nyelv magas szintű ismeretének követelményét, mert ezt a „fehér férfiak elitizmusának” tekintik. Azt állították, hogy azokat a diákokat, akik az angol nyelvet második nyelvként beszélik, avagy diszlexiások, illletve rosszabb középiskolából érkeztek, úgy érezhetik, hogy hátrányban vannak képzettebb és helyben született, ezáltal „privilegizáltabb” társaikkal szemben.
A Londoni Művészeti Egyetemen az írásbeli munka értékelésére vonatkozó új irányelvek szerint az oktatóknak „el kell fogadniuk a helyesírási, nyelvtani vagy egyéb nyelvi hibákat, ha azok nem akadályozzák jelentősen a kommunikációt, és a dokumentum nem írja elő kifejezetten, hogy a formailag pontos nyelv külön megjelölt követelmény”.
Frank Füredi, a Kenti Egyetem professzora megjegyezte: „az inkluzív értékelés társadalom mérnöki eszköz, amely sérti az egyetemi oktatás normáit”. Hozzátette: „az értékelési színvonal csökkenése gyengíti azt az elvárást, hogy a hallgatók jobban teljesítsenek. Rosszabb esetben az írástudatlanság normalizálását jelenti, miközben a diákok oktatása helyett a növendékeknek hízeleg”.
Forrás: Mandiner – Fotó: MTI/kormany.hu/Árvai Károly