Székesfehérvári kórházigazgató: a fél országot elviheti a negyedik hullám
Most három műszakban működnek a krematóriumok, és ilyen még nem volt Magyarországon. Ezt Bucsi László, a székesfehérvári megyei kórház igazgatója mondta egy videóban, és tart attól, hogy nemsokára elindul egy negyedik hullám.
Bucsi László Székesfehérváron a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház főigazgatója. A kórházigazgatók közül elsőként törte meg a csendet és hozott nyilvánosságra a járvánnyal kapcsolatos adatokat.
Jöhet egy negyedik hullám
A kórházvezető fél a negyedik hullámtól. Mint fogalmazott: a kórházukba szombaton 7100 adag vakcina érkezett a tömeges oltáshoz, a regisztráltak száma azonban a háromezret sem éri el. „Az emberek nagy része még mindig nem tudja, hogy mi van” – mondta.
Alig van hely az intenzíven
Bucsi László arról is beszélt, hogy a múlt hét óta Fejér a Dunántúl legfertőzöttebb megyéje, de országosan is csak Borsod-Abaúj-Zemplén előzi meg. Korábban 125 covidos intenzív ágyat jelöltek ki, két és fél hete már csak kettő volt szabad.
Bérelniük kellett két hűtőkonténert, mert a holttestek már nem fértek el máshol, de két hete ezek is megteltek „Olyan Magyarország történetében nem volt még, hogy a krematóriumokat arra kérték, hogy három műszakban dolgozzanak”– érzékeltette a helyzet komolyságát a főigazgató.
Azért összefoglalója szerint akad jó hír is: most úgy tűnik, elég lesz a kapacitás, mert hosszú idő után jelentős csökkenésnek indult a kórház sürgősségi osztályára érkező covidos betegek száma – mondta.
Ezzel együtt is tart attól, hogy ha lesz negyedik hullám, az olyan komoly lehet, hogy „elviszi a fél országot”. Ezt csak az oltással lehet elkerülni, ezért mindenkit oltásra buzdított. „Mindegy, hogy milyen vakcina. Segít a vakcina” – mondta.
Nehogy Magyarországon is az legyen, ami most Indiában van
Indiában vasárnapig bezárólag sorban ötödik napja több mint 300 ezer új koronavírusos fertőzöttet regisztráltak, a jelenlegi szomorú világcsúcs a vasárnapi 354 531 regisztrált új fertőzött. A híradások szerint az ország kórházai és egészségügyi rendszere összeomlott, az ellátásra szoruló betegek már a kórházakon kívül, az utcákon várnak ellátásra, több kórházban elfogyott az oxigén.
Mi történt Indiában, hiszen márciusban még a koronavírus-járvány legyőzését ünnepelték? A kormány feloldotta a korlátozásokat, az emberek pedig ellepték a piacokat, a krikettmeccseket és a vallási eseményeket. Hamar kiderült, hogy az öröm elhamarkodott volt, és Indiát villámgyorsan terítette le a világviszonylatban is minden korábbinál gyorsabban terjedő indiai mutáns vírus.
Tetézi a bajt, hogy bármiféle korlátozás nélkül engedték elindulni a világ legnagyobb vallási ünnepét, a több hétig tartó Kumbh Mela-t, amin becslések szerint 150 millióan is részt vehettek. Április 10-14. között 2000 résztvevőről derült ki bizonyosan, hogy koronavírusosak, de szinte biztos, hogy az esemény nagyban hozzájárult az esetszám megugrásához.
Bár India a világ egyik legnagyobb vakcinagyártó országa, mégis az oltási program megszervezése és lebonyolítása nehezen megy, mert az átoltottság szintje az 1,3 milliárd lakosú országban április végén nem érte el a 10 százalékot.
Mikor ér ide az indiai mutáns?
Virológusok korábban már figyelmeztettek, hogy a bivalyerős és szuperellenálló indiai mutáns már Csehországban és Görögországban is megjelent, ezért csak idő kérdése, hogy Magyarországra mikor jut el – emiat kissé korainak tartják a nyitást idehaza.
Zacher Gábor, a hatvani kórház főorvosa is óriási felelőtlenségnek tartja, hogy az emberek féktelen bulizásba kezdtek miután megnyitottak a teraszok.
„A terasznyitás utáni rajzásra annyit tudok mondani: mi, egészségügyi dolgozók ott leszünk a betegágy mellett, beadjuk a megfelelő gyógyszereket, mindent megteszünk majd az emberek életéért” – mondta Zacher Gábor az Indexnek, mert ugyan reméli, hogy nem lesz igaza, de szerinte két hét múlva látni fogjuk ennek a felelőtlenségnek az eredményeit.