Dániában törvényt fogadtak el a migránsok külföldi elhelyezéséről – más országok is követhetik a jó példát
A dán parlament csütörtökön törvényt fogadott el arról, hogy az országba érkező menedékkérőket külföldre, akár Európán kívüli országokba telepítsék át. A törvényjavaslatot 70 képviselő támogatta 24 ellenében.
Illusztráció: AP/Jens Dresling
A jogszabály felhatalmazza a dán hatóságokat, hogy a királyság területére érkező illegális bevándorlókat egy partnerország területén helyezzék el menedékkérelmük elbírálásának idejére. Ez a partnerország Európa területén kívül is lehet.
„Ha Dániában nyújt be valaki menedékkérelmet, akkor tudnia kell, hogy visszaküldik egy Európán kívüli országba. Azt reméljük, hogy ennek nyomán az emberek felhagynak a menedékkérelmek benyújtásával Dániában” – jelentette ki Rasmus Stoklund, a kormánypárt bevándorlásügyi szóvivője a DR (Danmarks Radio) közszolgálati rádiónak nyilatkozva csütörtökön.
Az elmúlt évtizedben szigorú bevándorlási politikát folytató skandináv állam célja, hogy nullára redukálja az országba érkező migránsok számát, és kizárólag az ENSZ menekültelosztási kvótái alapján fogadjon be embereket.
Dániának eddig még nem sikerült megállapodnia a menedékkérők külföldi elhelyezéséről, de több potenciális partnerországgal is tárgyalásokat folytat.
Az elhatározás bírálói szerint persze mindez „alááshatja a menekültek biztonságát, jólétét és emberi jogait, miközben lehetőséget ad Dániának kibújni az uniós kötelezettségei alól”.
„Az az elképzelés, hogy a határon túlra helyezzék át a menedékkérelmek elbírálását, felelőtlen és ellentétes a szolidaritással” – hangoztatta Charlotte Slente, a Dán Menekültügyi Tanács nevű „civil” szervezet főtitkára.
Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) a múlt hónapban felszólította a koppenhágai vezetést, hogy akadályozza meg a törvény elfogadását, mert az versengést indíthat be a dán szabályozást követni igyekvő uniós tagállamok között.
Gillian Triggs, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosának helyettese kijelentette, hogy az UNHCR határozottan ellenez minden olyan kezdeményezést, amely a külföldre hárítja a menekültügyi kérdés felelősségét, illetve a menedékkérők kényszerű átszállítását célozza más országokba.
(MTI nyomán Kuruc.info)