A kormány kötelezővé tette a maszkviselést zárt terekben az egész országba
Gulyás Gergely azzal kezdte a Kormányinfót, hogy a matematikusok előrejelzései szerint a járvány negyedik hulláma november végén, december elején, akár már 1-2 héten belül tetőzhet. A nemzetközi tapasztalatok szerint ott sikerült megfékezni a vírust, ahol a második oltást harmadik is követte. /Frissülő cikk./
Zárt térben ismét kötelezővé teszik a maszkhasználatot
Gulyás Gergely bejelentette:
- Zárt térben ismét kötelezővé teszik a maszkhasználatot.
- Csak védettségi igazolvánnyal lehet látogatni az 500 főnél nagyobb rendezvényeket.
- Az egészségügyben a harmadik oltás felvételét is kötelezővé teszik, az államigazgatásban is készülnek ilyen lépésre.
A maszkviselési kötelezettség szombattól lép hatályba
A maszkviselési kötelezettség péntek éjféltől lesz érvényes. Mindenhol kötelező lesz a maszkviselés, például az olyan üzlethelyiségekben, ahol egy rendszeresen öt főnél többen tartózkodnak – mondta el Gulyás Gergely.
Jön az oltási akcióhét
November 22-28. között kórházi oltópontokon lehetőség lesz az oltás felvételére, 101 megyei és városi kórházban várják az embereket reggel 7 és este 7 között. Budapesten különösen nagy mértékben emelik az oltópontok számát.
A Szputnyik elfogyott
Itthon jelenleg ötféle koronavírus elleni vakcina áll rendelkezésre, ezen belül is 9,7 millió oltás, ugyanakkor folyamatosan érkeznek újabb szállítmányok, rendelkezésre állnak a szükséges kapacitások – hangsúlyozta ki a miniszter. Azért öt vakcina, mert a Szputnyik vakcina időközben elfogyott, viszont továbbra is van
- Pfizer;
- Moderna;
- Janssen;
- Sinopharm;
- Astra Zeneca.
A kisvállalkozók is beléphetnek az egyetemes szolgáltatói körbe
Megnyitják a lehetőségét annak, hogy a kisvállalkozók is belépjenek az egyetemes szolgáltatói körbe, ez azt jelenti, hogy ők is a rezsicsökkentett árat fogják az energiáért fizetni. Azokat a vállalkozásokat tekintik ennek, akik a helyi iparűzési adónál kedvezményre voltak jogosultak.
Az iskolákban opcionális lesz a maszkhasználat
Az iskolákban az igazgatók dönthetnek a maszkviselési kötelezettségről – jelentette be Gulyás Gergely.
Márki-Zay Péter azt mondja, amit a 2010 előtti kormány
A baloldal talált magának egy miniszterelnök-jelöltet, aki összhangban nyilatkozik a 2002 és 2010 között megtapasztalt gyakorlattal, akkor nem volt rezsicsökkentés, emelték az áram és a gáz árát is – mondja Gulyás Gergely Márki-Zay Péterről. Egy háztartás egy évben 400 ezer forinttal fizetne többet piaci árakon a miniszter szerint.
Eddig lesznek érvényesek a legújabb korlátozások
A most bejelentett korlátozások addig lesznek érvényesek, míg azt a járványhelyzet indokolttá teszi – válaszolta az ATV kérdésére Gulyás.
Az egészségügyi dolgozóknak az érvényes szabályok szerint a harmadik oltást a második oltástól számított hetedik hónap végéig kell felvenniük. Egyelőre nem jelent meg az erről szóló rendelet, hogy nekik meddig kell a harmadik vakcinának beoltatniuk magukat. Arra nem válaszolt konkrétan, hogy milyen szankciókra számíthatnak az egészségügyi dolgozók, akik nem adatják be a harmadik koronavírus elleni vakcinát.
Az államigazgatásban is egyes helyeken kötelezővé teszik a harmadik oltást, ám itt sincsenek egyelőre pontos kritériumok.
Nem számolnak az oktatás összeomlásával
Gulyás Gergely szerint a helyzet nem rossz, a felmérések azt mutatják, hogy a pedagógusok 85-87%-a oltott.
A kormány egyelőre nem számol azzal, hogy az oktatási intézmények nem tudnak majd működni a kevés oltás miatt. Gulyás Gergely reméli, hogy kevés olyan tanár lesz, aki nem látja be az oltás szükségességét.
Egyelőre nem leszünk Ausztria
Szintén az ATV érdeklődésére mondta el Gulyás Gergely, hogy egyelőre nem kell számítani arra, hogy osztrák mintára kijárási korlátozásokat vezetnek be az oltatlanokkal szemben.
Figyelik az osztrák járványügyi döntéseket (is), de hasonló döntést még nem hoztak az osztrák modellel kapcsolatban.
A miniszter hozzátette, a kormány nem ellenségként tekint az oltatlanokra.
Készül a tanulmány a járvány következményeiről
A korábban ígért tanulmány, melyben azt vizsgálják, hogy miért voltak ilyen súlyos következményei a vírusnak, készül, hatezer koronavírusban elhunyt beteg adatait ismerték meg anonimizáltan. A beoltottak fertőzöttségi adataira is várni kell még.
Egyelőre nem nyit meg a kiskunhalasi járványkórház
Gulyás Gergely a kiskunhalasi járványkórházzal kapcsolatban úgy fogalmazott, megnyitják, amennyiben ez szükséges lesz. Ugyanakkor bármikor meg lehet nyitni az egészségügyi intézményt. A nyitásról az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) dönt.
Nem zárják be az iskolákat, de oltanák a 12 év alattiakat
Gulyás Gergely az Index kérdésére elmondta, hogy a digitális oktatás nem tér vissza, az a legfontosabb, hogy működjenek az iskolák, most az igazgatók meghatározhatják, hogy legyen-e maszkviselési kötelezettség az intézményekben. Gulyás Gergely szerint még egy feltétel javítaná tovább a helyzetet, ha a 12 év alattiaknál is lehetne oltani, december elejére jó esély van rá, hogy megérkezzen az EMA-engedély. A 12-18 év közöttiek több mint fele be van oltva.
Meg kell hosszabbítani a veszélyhelyzetet
Meddig tart a benzinárstop? – kérdezték Gulyástól, mert a rendelet szerint három hónap, de a veszélyhelyzet decemberben lejár. A miniszter szerint egy járványcsúcs előtt állunk, a veszélyhelyzetet meg kell hosszabbítani. A benzinárat három hónapra mérsékelték, függetlenül a veszélyhelyzettől, és ezt követően hoznak újabb döntést. Ma senki nem tudja megmondani, hogy a világpiaci árak meddig lesznek ennyire magasan, a tárcavezető elmondta, hogy öt forinttal emelkedett volna tovább a benzin ára, ha nem állítják meg 480 forintnál.
Nem jut dűlőre tömegközlekedés-ügyben Budapest és az állam
Budapest a korábbi évek rendjének megfelelően fizet az állami MÁV-HÉV szolgáltatásáért. Akkor mi az oka annak, hogy visszatartják a Budapestet megillető közösségi közlekedési normatívát? – kérdezte az Index, amelyre Gulyás Gergely azt válaszolta, hogy Budapestnek már évek óta nem így kellene fizetnie. Még a Tarlós érában született egy megállapodás, amely 2019 végén járt volna le. Még Tarlós István budapesti főpolgármestersége alatt abban állapodott meg a főváros és az állam, hogy ezt újratárgyalják, ám időközben megváltozott Budapest vezetése.
Az új megállapodás 2020-ban lejárt, azóta nem jutnak egyezségre a kérdésben a fővárossal. Az új városvezetés ráadásul a 14 év alattiak ingyenes közlekedését is bevezette. Az embernek az az érzése, hogy a főváros politikai csatorozásra törekszik inkább, mint megállapodásra – fejtette ki Gulyás Gergely, aki hozzátette, így is 12 milliárd forinttal támogatja a fővárosi tömegközlekedési céget az állam.
„A szabályozást igazítottuk az élethez” a lakcímeknél
Gulyás Gergely kérdésre kifejtette, hogy nem nyílik nagyobb terep az ügyeskedésre a lakcímtörvénnyel, és kifejezetten rosszindulatú vádaskodás indult el. Elfogadtak egy szabályozást, ami öt hétig volt az Országgyűlés előtt, az ellenzéki képviselők kisebbsége szavazott csak ellene, aztán Gulyás Gergely szerint utasítást kaptak Soros „György” valamelyik szervezetétől vagy maguktól vigyázzba álltak és vádaskodni kezdtek, miközben még olyan ellenzéki frakció is van, amelyik megszavazta. A miniszter hangsúlyozta, hogy a választáshoz semmi köze a szabályozásnak, de nem akarnak másfél-kétmillió emberből bűnözőt csinálni, olyanokból, akik nem ott élnek, ahova be van jelentve a lakcímük, de az emberek többsége nem akar csalni, a szabályozást igazítják az élethez.
Nem lesz ingyenes tesztelés
A magyar állam nem tervezi osztrák mintára azt sem, hogy ingyenessé teszik a koronavírus-fertőzöttséget vizsgáló teszteket.
A kormány szerint az oltás a fontos, kevésbé a tesztelés, ezért mindenki oltassa be magát.
(Index nyomán)
Follow @jobboldalihirek