Márki-Zay több mint 100 millióval károsította meg saját önkormányzati dolgozóit
A jelek szerint több mint száz önkormányzati munkavállalót károsíthatott volna meg a vásárhelyi polgármester trükközése. Köszönet illeti Kovács Pál volt HMSZ-vezetőt, a KÖZSZÖV elnökségi tagját, hogy feltárta Márki-Zay Péter soros visszaélését!
Kovács Pál volt vásárhelyi önkormányzati cégvezetőnek, a Közétkeztetők, Élelmevezésvezetők Országos Szövetsége (KÖZSZÖV) elnökségi tagjának kellett közbeavatkoznia, hogy a város ne károsíthasson meg több mint száz önkormányzati munkavállalót. Kovács Pálnak nagy köszönettel tartozik a vásárhelyi közösség, amiért feltárta Márki-Zay Péter trükközését, ezzel meghiúsította a visszaélést, s megvédte a helyi közétkeztetésben dolgozók jogait!
Miről is van szó, s mivel igyekezett manipulálni Márki-Zay, hogyan károsíthatta volna meg a város a munkavállalókat, ha nem lép közbe a korábbi önkormányzati cégvezető?
Kovács Pál az exkollégáival folytatott beszélgetéseket, azok szerződéseinek, szerződéstervezeteinek áttekintését, valamint jogászokkal folytatott konzultációit követően a múlt hét végén a Faceboon írt hosszú elemzésében emlékeztetett, 2020 végéig a HMSZ NZrt. végezte a városi közétkeztetést. Már a 2019-es választás után felmerült Márki-Zayban a közétkeztetés kiszervezésének, privatizálásának gondolata. A történet következő lépcsőfoka a közétkeztetés kiszervezése volt a HMSZ-ból egy új intézménybe, a Hódmezővásárhelyi Közétkeztetési Intézménybe (HKI). Az átszervezés indokaként a pályázati lehetőségeket jelölték meg. A 2020-as év végén a több mint 100 munkavállalóval a munkaviszonyt közösen megszüntették a HMSZ-ben, majd a HKI keretében úgynevezett közalkalmazotti jogviszonyt hoztak létre velük – mutatta be a folyamatot. Kiemelte, alighogy a HKI működése megindult, alig fél év elteltével már megkezdték a kiszervezéses pályázat előkészítését, ami arra utal, hogy a HKI megalakítása vagy a HKI valójában csak egy lépcsőfok volt a további célhoz: a kiszervezéshez.
Ezt követően idén ősszel Márki-Zay le is zavarta a kiszervezési pályázatot, s az általa vezetett város 2022. január 1-jétől egy Pest megyei székhelyű magáncégnek, a Prizma Food Szolgáltató Kft.-nek privatizálta a vásárhelyi közétkeztetés zsíros üzletét. Itt és így kerültek veszélybe a korábbi hód-menzások szerzett jogai – részletezte Kovács Pál a Facebookon.
„A HKI részéről kiment egy tájékoztató a munkatársaknak, hogy átadták őket az új cégnek, az új cégtől, hogy van x napjuk aláírni az új munkaszerződésüket, ami majd 2022.01.01-én lép hatályba. Az új cég pedig ennek keretében elismerte a HKI-nél töltött 1 év szolgálati időt.
Azonban itt és most álljunk meg egy pillanatra és nézzük a történetet egyszer a munkavállalók nézőpontjából is. Van 100 munkavállaló. Többen már 1995-től, a többség pedig több mint 10 éve dolgozik a közétkeztetésben. A 2016. évi HMSZ alakuláskor a cég elismerte a szerzett jogelőd időt. Ez pl. a végkielégítésnél számít.
Azonban 2020. év végén, a HKI megalakításakor a vezetőség lényegében lemondatta a munkavállalókat a korábbi szerzett időről. Indok: mivel a közalkalmazotti törvény nem teszi lehetővé a ledolgozott szerzett idő továbbvitelét. Vajon igazat mondott a vezetés? Igen. De mint oly sokszor, csak a mondat első fele hangzott el a munkavállalók felé, a második nem. A második felének ugyanis úgy kellett volna hangoznia, hogy mivel pedig a Munka törvénykönyve értelmében a munkaviszonyotok megszűnik a munkáltatói döntés eredményeként, a munkáltató (HMSZ) köteles nektek kifizetni azonnal a szerzett évek alapján járó teljes végkielégítést és a felmentési időre járó bért. A Munka törvénykönyve tehát konkrétan kimondja, a munkaviszony megszűnésekor ki kell fizetni a munkavállalót, függetlenül az új közalkalmazotti jogviszony létrejöttétől. Persze a kifizetés nem történt meg. Hogy ez mennyi költség lett volna a cégnek? Valahol 100 millió Ft felett. Kérdés: miért nem fizetett a HMSZ? Kérdés: érdemes volt a HKI-t így létrehozni? Kérdés: összességében így is megérte a kiszervezés?
Jelenleg minden munkavállaló tényként kezeli, hogy elvesztették eddigi szolgálati idejüket. Az új munkáltató értelemszerűen csupán a HKI-nél töltött 1 év jogviszonyt ismeri el, így ha 2023-ban lesznek leépítések (az egy év tovább foglalkoztatás letelte után), végkielégítés senkinek nem jár! És így zárul a kör. De ezért netán az új munkáltató a hibás? Határozott válasz: nem. Hanem az, aki döntött a jogviszonyváltásról és a törvényes végkielégítés ki nem fizetéséről 2020 év végén.
zóval még egyszer, ha nem volna tiszta a HKI szerepe. Ha a HMSZ szervezte volna ki a tevékenységet, úgy a szerzett időszakot vitték volna a dolgozók az új cégbe. Ami sok tízmilliós végkielégítést jelentett volna. Ez pedig rosszabb ajánlatot hozott volna az önkorinak. Ha viszont a HKI-t közbeiktatjuk, nem lesz áthozott idő, azaz nem lesz végkielégítés, így a tenderen kedvezőbb, magasabb ajánlat érhető el” – rántotta le a leplet a mesterkedésről Kovács Pál.
A korábbi HMSZ-vezető hangsúlyozta: bárhogy is trükközött Márki-Zay, a törvény védi a munkavállalót, a több mint száz vásárhelyi dolgozót. „Védi a munkavállaló jogát a végkielégítéshez azon esetben is, ha akaratán kívül más jogviszonyba helyezik. És pediglen úgy, hogy ha megszűnik a munkaviszonya, ki kell azonnal fizetni a végkielégítést. Ez a momentum az, amivel tudatosan vagy félreértelmezve a jogszabályt nem kívántak foglalkozni az önkoris szakemberek” – hívta fel rá a figyelmet. Hozzátette, több volt kollégája új szerződését áttekintve „mindinkább a helyi vezetés üzleti etikája vált kérdésessé”. Úgy folytatta, „azonban a vezetés hiába íratott alá a munkavállalókkal munkaviszony megszüntetést közös megegyezésessel 2020. év végén, hiába mondatták le a munkavállalókat bárminemű követelésükről, illetve a megtámadási jogukról, ezen megállapodás vélelmezhetően semmis a munkavállalóknak okozott anyagi hátrány miatt…”
Kovács Pál néhány nappal később, csütörtökön szintén a közösségi oldalán jelezte, posztja nyomán a helyi közétkeztetési kollégák továbbfoglalkoztatásának kapcsán „intenzív körkörös egyeztetés, tárgyalás” indult meg, melynek eredményeként az új közétkeztető cég „az aláírandó munkaszerződésekbe már beleillesztette, hogy folyamatos jogviszonyként elismeri a munkatársak valamennyi, a városi közétkeztető cégnél eltöltött munkaidejét is. A korábbiak is módosításra kerülnek. Semmilyen egyéb joglemondást a szerződések nem tartalmaznak”.
Olyannyira forróvá vált a talaj, hogy a szokása szerint házon kívül (éppen külföldön) tartózkodó Márki-Zay vezette önkormányzat közleményben volt kénytelen magyarázni a bizonyítványt, s védeni a védhetetlent. A nyilatkozatban azt állították, „a dolgozók egy részét rosszindulatú híreszteléssekkel felültették és azt kommunikálták feléjük a változás ellenzői, hogy nekik nincs jogfolytonosságuk és kisemmizte őket az önkormányzat. Tiltakozásukra minden pontban megerősítettük azt az eddig is nyilvánvaló tényt, hogy jogfolytonossággal veszi át őket a Prizma Food Kft., jogosultak a későbbi esetleges munkaviszonyfelbontás után a végkielégítésre”.
A jelek szerint tehát az ügy megnyugtatóan rendeződött, rendeződik, a több mint száz korábbi hód-menzás munkavállalót nem fosztják meg a jogaiktól. Köszönet illeti Kovács Pált, hogy feltárta és megakadályozta Márki-Zay soros visszaélését!
Forrás: Promenad24