Jobboldali Médiahírek

Hírexpress, hírblog – Hírek itthonról és a nagyvilágból Önnek!

HírekItthon

Románia be nem tartott ígéreteire emlékeztették Budapesten a románokat

Hirdetés

” Ar fi timpul să acceptăm – Ideje elfogadni!” –  Ezzel a felirattal vetítették ki a Polgári Válasz aktivistái Románia budapesti nagykövetségével szemben lévő falra Székelyföld térképét a gyulafehérvári nagygyűlés 103-ik évfordulója alkalmából, emlékeztetve Románia nemzeti ünnepnapján a románokat a be nem tartott ígéretekre.

1918. december elsején szavazta meg a megszálló szuronyok árnyékában a gyulafehérvári nagygyűlés azt a határozatot, melyben kimondták Erdély, Bánság, Partium és Máramaros “egyesülését” a Román Királysággal.

A nyilatkozatban “teljes nemzeti szabadságot”, anyanyelvi oktatást, közigazgatást és igazságszolgáltatást, valamint arányos képviseletet ígértek az “összes együtt élő népnek”.

Hirdetés

Ezt az ígéretet a román állam 103 éve nem tartja be.

Elszakított erdélyi nemzettársainknak az anyanyelvhasználat mindennapos korlátozásától a magyar egyházi vezetők meghurcolásán át az úzvölgyi temető meggyalázásig számos megalázó és megfélemlítő jellegű intézkedést kell elviselniük mind a mai napig – írja közleményében a Polgári Válasz.

“Nem kérünk semmi mást, csak azt, hogy a saját ígéreteiket, amelyeket a magyar nemzetnek tettek 103-évvel ezelőtt, tartsák be” – mondta a Románia nagykövetsége előtt tartott sajtótájékoztatóján Bencsik János, a Polgári Válasz elnöke.

Hirdetés

Az őshonos nemzeti kisebbségek jövőjének záloga az önrendelkezés. Ezt egyre többen ismerik fel Európában, s a jövő útján Románia sem feküdhet keresztbe. A román közbeszédben a “Székelyföld” kifejezés a mai napig tabunak számít, sokan azt sem tudják, hogy az ország közepén él egy őshonos magyar közösség. Mi most szembesítettük Romániát ezzel a ténnyel – írja közleményében a Polgári Válasz.

Hirdetés

Továbbá, a Polgári Válasz a magyar államnak is üzent. Szerintük az elszakított területeken élő nemzettestvérekért vállalt felelősség nemzeti minimum.

“Ideje, hogy a magyar állam a jelenleginél sokkal határozottabban álljon ki az önrendelkezésért és alapvető anyanyelvi, nemzetiségi jogaikért folytatott küzdelmük mellett” – írják.

És ideje annak is, hogy a környező országok megbarátkozzanak a gondolattal: a 21. században az autonómia többé nem lehet tabutéma.

Hirdetés
Forrás: Itthon.ma

Hirdetés