Putyin tengeralattjáróitól féltik az internetet
Vlagyimir Putyin egészen újfajta támadásától tart Nagy-Britannia: a keménykezű vezetőből azt nézik ki, hogy tengeralattjárói segítségével egyszerűen megszünteti az internetet.
Ez persze önmagában badarságnak hangzik, de ha tudjuk, hogy a világot internettel ellátó kábelek 97 százaléka az óceánok mélyén fut, már nem teljesen elrugaszkodott az elképzelés. Ha ezek bármi miatt meghibásodnak, elszakadnak, akkor nem csak a Facebookhoz nem fogunk hozzáférni, de leáll a tőzsde, nem lehet bankkártyát használni, megállnak az utalások, sőt, még a teljesen hétköznapi szolgáltatások is, hiszen már majdnem minden internet-alapon működik a világon.
A Daily Mail írt arról, hogy a védelmi tárca frissen kinevezett vezetője, Sir Tony Radakin admirális egy interjúban bevallotta, lehetségesnek tartják ezt a kockázatot. Azzal érvelt, hogy az orosz tengeralattjárók sokkal aktívabbakká váltak az elmúlt húsz évben, és Oroszország képes lehet arra, hogy veszélybe sodorja ezeket a szó szerint létfontosságú kábeleket. A kérdésre, hogy egy efféle szabotázs háborús cselekménynek tekinthető-e, azt felelte: igen, lehetséges.
Az mindenesetre valós, hogy Putyin nagyon sok pénzt áldozott a legmodernebb technikájú tengeralattjárókra, amelyek egyébként inkább úgy néznek ki, mint a Jurassic Worldben megismert speciális látogatói járművek.
A lap azonban hozzátette: a gyártók elég ellenállóra tervezték a valóban rendkívüli körülmények közt futó kábeleket, elég nehéz ezekben kárt tenni: a minőségi elvárás feléjük olyan szigorú volt, mint egy atomfegyver felé. Persze nem lehetetlen, hiszen kitartó támadás esetén megadhatják magukat.
Az egyik hajó, amelyet komoly fenyegetésként azonosítottak, a Yantar, amelyet az orosz haditengerészet hivatalosan „kutatóhajónak” nevez. Ezen két mini tengeralattjárót szállítanak.
Mindössze négy hónappal azután, hogy 2015-ben először került a tengerbe, a Yantar aggodalmat keltett a titkosszolgálati körökben, amikor Kubánál észlelték, ahol tenger alatti kábelek érnek partot a Guantánamói-öböl közelében.
Világszerte 436 ilyen tömlő található a vizekben, ezekből akad olyan, amiben kétszáz szál van, egyetlen szál pedig 400 giga adatot tud továbbítani másodpercenként. A lap hozzáteszi, a műholdas internet csupán a világ igényeinek három százalékát szolgálja ki.
A kábeleket, ahol lehet, katonai őrnaszádok védik, de a múlt héten derült ki, hogy még 2020-ban a HMS Northumberland nevű hajó egy orosz tengeralattjárónak ütközött.
Forrás: Blikk.hu
Follow @jobboldalihirek