Ukrajna a háború küszöbén, a román légteret pedig ellepték a repülők
Ukrajna azt tanácsolta a légitársaságoknak, hogy hétfőtől szombatig ne repüljenek a Fekete-tenger nyílt vizei felett az ottani orosz haditengerészeti gyakorlatok miatt. Vasárnap délután óta a flightradar24.com repülésfigyelő weboldal nagyon gyenge légi forgalmat mutatott Ukrajna és a Fekete-tenger felett. Ezzel szemben Románia és a Fekete-tenger délnyugati része felett intenzív volt a légi közlekedés.
“Hétfőtől kezdve a légitársaságoknak azt tanácsoljuk, hogy ne repüljenek át e terület felett, és a jelenlegi helyzetet figyelembe véve előre tervezzék meg az optimális útvonalakat” – közölte vasárnap az ukrán állami légiforgalmi szolgálat, hozzátéve, hogy Ukrajna légtere továbbra is nyitva marad.
Több mint 30 orosz hajó kezdett hadgyakorlatot a Krím-félsziget közelében a szélesebb körű haditengerészeti gyakorlatok részeként – jelentette szombaton a RIA hírügynökség.
Időközben a holland KLM légitársaság – amely az Air France része – bejelentette, hogy nem repül többé Ukrajnába. Ez az első nagy légitársaság, amely ilyen döntést hozott. A Lufthansa német légitársaság a maga részéről a járatok felfüggesztését fontolgatja, bár egy magas rangú ukrán tisztviselő hangsúlyozta, hogy Ukrajna nem látja értelmét a légtere lezárásának, válaszul Moszkva csapatösszevonására.
Vasárnap egy Madeiráról Kijevbe tartó ukrán fapados légitársaság repülőgépe Kisinyovban szállt le, miután tulajdonosa nem volt hajlandó átrepülni az ukrán légtér felett.
Az Egyesült Államok szerint Oroszország bármikor megszállhatja Ukrajnát. Moszkva tagadja, hogy bármilyen inváziót tervezne, azt állítva, hogy saját biztonságát szervezi a NATO-szövetségesek “agressziójával” szemben.
2014 júliusában a Malaysia Airlines Boeing 777-es repülőgépe lezuhant a Donyecktől 30 mérföldre fekvő Grabovo város közelében, egy olyan területen, ahol összecsapások zajlottak az ukrán erők és az oroszbarát szakadárok között. Az MH17-es járat Amszterdamból Kuala Lumpurba tartott 298 utassal és személyzettel a fedélzeten. A repülőn mindenki meghalt, és a későbbi jelentések azt bizonyították, hogy a gépet egy orosz föld-levegő rakéta találta el. Többéves vizsgálat után egy nemzetközi bizottság 2018-ban arra a következtetésre jutott, hogy a rakétaindító, amelyből a rakétát kilőtték, az orosz 53. légvédelmi dandárhoz tartozott. Moszkva, amely továbbra is fenntartja, hogy nem finanszírozza és nem támogatja Ukrajnában a kormánycsapatok ellen harcoló lázadókat, elutasította a repülőgép lezuhanásával gyanúsított négy személy kiadatását.
Forrás: hirmondo.ro