Mit jelentenek a színes szalagok az orosz és az ukrán katonákon? Íme a válasz..
Mióta kirobbant az orosz-ukrán konfliktus, azóta láthatunk képeket arról, hogy mindkét oldal katonái egyre feltűnőbb ragasztószalagokat, karszalagokat, rongyokat aggatnak magukra. Vannak, akik furcsállják, hogy ezek az igencsak feltűnő jelzések terepszínű zubbonyokra, sisakhuzatokra kerülnek fel. Valójában pont a feltűnőség a cél, mutatjuk, miért.
Mióta kirobbant a nyílt orosz-ukrán háború, azóta láthatunk olyan képeket, melyen az orosz és az ukrán oldal is karszalagokkal jelöli saját katonáit. Az elmúlt napokban egyre több olyan képet is megfigyelhettünk, melyen a katonák már a sisakjukat és a zubbonyukat is összeragasztották színes ragasztószalaggal.
Ők például orosz katonák:
5 Russian soldiers in an elevator, I do not know which city they were in pic.twitter.com/4UvgmLJLGg
— Snivy (@SnivyZip) March 4, 2022
Ők úgyszintén:
Russian troops approaching Kiev, photos by @sashakots pic.twitter.com/cOFmLjeFB4
— Russians With Attitude (@RWApodcast) March 5, 2022
Hirdetés
Ők ukránok:
This is the former President of Ukraine Petro Poroshenko. He was the president from 2014 to 2019. Of Friday he came out of retirement to sign up for the Ukrainian Civilian Defense Force. He is now commanding a small battalion of civilians in Kyiv Ukraine.#longliveUkraine pic.twitter.com/YWZ6s12ZLc
Hirdetés — CJmusic (@Christo40282077) February 26, 2022
Ennek a jelölésnek az a célja, hogy meg tudják különböztetni egymást a harcoló felek: az oroszok többnyire fehér vagy piros, az ukránok pedig sárga karszalagot használnak erre a célra. Az orosz katonákon a karszalagok mellett látható a „Szent György szalag” mintázata is, amely Oroszország egyik nemzeti jelképe.
„Normál” esetben nem lenne szükség ilyen jelölésekre, mivel az egyenruha egyik célja épp az lenne, hogy könnyen meg lehessen különböztetni egymástól a harcoló oldalakat. Az orosz és az ukrán haderő felszerelése közt viszont jelentős az átfedés: mindkét oldal jelentős többségében szovjet maradványtechnikát vagy ennek modernizált változatait használja, így járműveik és a katonák sziluettje nagyon hasonló.
De vannak olyan rejtőminták is, melyet konkrétan mindkét oldal használ: például az orosz és az ukrán különleges műveleti egységek is rendszeresítették a multicam-mintát, így ránézésre ezeket az alakulatokat szinte lehetetlen megkülönböztetni egymástól, ráadásul még a sisakjuk is szinte ugyanolyan, Mich 2000-származék. Az oroszok ezen kívül meglepően nagy számban hasznának egy A-TACS-ra hajazó mintát is, melyet távolról össze lehet keverni árnyalatai miatt az ukrán MM-14-es mintával.
Szintén nehezíti a célazonosítást, hogy a konfliktus kezdete óta látszólag mindkét oldal lazábban kezdte el alkalmazni az egyenruha-viselésre vonatkozó belső szabályzatokat és az ukrán oldalon nagy számú, egyenruhával nem rendelkező irreguláris milícia harcol, akiknek egyedüli azonosítójelük a sárga karszalag.
Nyilván a karszalagok, ragasztószalagok rontják a terepminta álcázó képességét, de városi harcokban, ahol az orosz-ukrán háború nagy része zajlik, a célazonosítás sokkal fontosabb szempont.
Portfolio nyomán
Follow @jobboldalihirek