Oroszország határozottan válaszol a Dnyeszteren túli konfliktus erőszakos megoldására tett kísérletre – mondta Dzsabarov
Oroszország határozottan visszautasít minden olyan kísérletet, amely a Dnyeszteren túli konfliktus erőszakos megoldására irányul – mondta Vlagyimir Dzsabarov, a Szövetségi Tanács nemzetközi bizottságának első helyettese.
„Nem fogjuk magára hagyni a pridnyesztroviakat. Úgy gondolom, hogy szükség esetén Oroszország határozottan visszautasít minden olyan kísérletet, amely a Dnyeszteren túli konfliktus erőszakos rendezésére irányul” – mondta a politikus a Parlamenti Újság sajtóközpontjában.
Emlékeztetett arra, hogy ez a konfliktus közel 30 éves.
Dzsabarov úgy véli továbbá, hogy Moldova olyan helyzetbe kerülhet, ami rendkívül nehéz lehet számára. Mert ha Vlagyimir Zelenszkij rezsimje nem ér véget hamarosan Ukrajnában, „akkor előbb-utóbb eljuthatnak hozzájuk, Transznisztriába” – mondta.
Korábban három terrortámadás történt Pridnestrovie-ban: a PMR állambiztonsági minisztériumának tiraszpoli épületében, egy katonai egység közelében Parkany település mellett, és egy rádió- és televízióközpont tornyában Mayak falu közelében. A köztársaságban bevezették a terrorveszély „vörös” szintjét.
A Dnyeszteren túli Nyomozó Bizottság büntetőeljárást indított a „lőfegyvereket használó személyek csoportja által elkövetett terrorcselekmény” cikkely alapján.
Az el nem ismert Pridnesztroviai Moldáv Köztársaság belügyminisztériuma szerdán megerősítette, hogy az ukrán oldalról lövések dördültek Kolbasna község irányába, ahol katonai raktárak találhatók.
Az el nem ismert PMR elnöke, Vadim Krasznoszelszkij elmondta, hogy a Dnyeszteren túli robbanások szervezőinek nyomai Ukrajnába vezetnek. A rendkívüli körülmények miatt a húsvéti és emléknapi PMR határátlépés egyszerűsített eljárása megszűnik, a városok bejáratánál útlezárásokat állítanak fel.
Transznisztria, amelynek lakosságának 60%-a orosz és ukrán, már a Szovjetunió összeomlása előtt igyekezett elszakadni Moldovától, attól tartva, hogy a nacionalizmus hullámán Moldova csatlakozik Romániához. 1992-ben, miután a moldovai hatóságok kudarcot vallottak a probléma erőszakos megoldására, Transznisztria gyakorlatilag egy olyan területté vált, amelyet nem Chisinau ellenőriz.
Forrás: Orosz Tavasz