Jobboldali Médiahírek

Hírexpress, hírblog – Hírek itthonról és a nagyvilágból Önnek!

HírekPublicisztikaVilág

Vladimír Šnídl: Tények és mítoszok Bucsáról

Hirdetés

Már megbékéltem azzal, hogy az életben nem fogok minden kérdésre választ kapni. (…) Azzal is megbékéltem, hogy Pozsonyból nem tudom szakképzetten megítélni, hogy mi is történt Bucsában. Ezért is érdekelnek az elérhető tények és a hiteles forrásokból származó tanúbizonyságok.

Az emberek nagy csoportjának azonban elég egy videó egy anonim csatornáról, és máris minden világos számukra. Elég, ha nem mainstream és globális összeesküvést leplez le. Gyakorlatból is tudjuk, hogy az összeesküvés-elméletek izgalmasak, ezért is dől be nekik oly sok ember.

És pontosan az ilyen típusú embereket célozzák meg a mindenre képes Kreml-párti propagandisták. Lehet, hogy a barátaitok már továbbküldték nektek azt a videót, amit az anonim Константин YouTube-csatorna tett közzé.

Hirdetés

A videó a Kreml azon állításait tartalmazza, miszerint az oroszok március 30-án kivonultak Bucsából, és a holttesteket az ukránok szállították oda április elején. A videó készítői ügyesen összevágott felvételeket használtak, amit szépen becsomagoltak az oroszellenes összeesküvésről szóló történetbe. „Bizonyítékként“ azonban lényegében csak két dolgot említenek:

– Fedoruk, Bucsa polgármestere a város felszabadításáról szóló első videójában nem beszélt meggyilkolt civilekről.

– Az ukrán milícia a Bucsába érkezése után szintén forgatott egy videót, amelyen nem szerepelnek halott emberek.

Hirdetés

És az egész abban a leleplezésben csúcsosodik ki, miszerint a „Bucsa“ szó az angol „butcher“ (hentes) szóra hasonlít, ezért Biden hivatala ezt a várost választotta ki az színjátékához.

A közösségi oldalak felkészületlen fogyasztója könnyen bedőlhet az ilyen videónak, és a gyakorlatban látszik, hogy ez meg is történik. Azonban ha valakit érdekelnek a tények, akkor olvasson tovább.

Kezdjük az anonim videóra való közvetlen reakciókkal:

Hirdetés

– a város felszabadítása után a bucsai polgármester ugyan nem beszélt a halott civilekről, viszont korábban folyamatosan említést tett róluk. Például az olasz Adnkronos ügynökségnek adott március 28-i interjújában azt mondta, a városban olyan terror zajlik, mint amilyet a nácik vittek véghez a II. világháború idején

https://pledgetimes.com/ukrainian-war-mayor-of-bucha…/

–  az ukrán milícia videójában valóban nem látni az áldozatok holttesteit, viszont a videóban a Yablonská utcának nem az a része szerepel, amelyeket a későbbi drasztikus felvételeken láthattunk

Hirdetés

– a Bucsa és a butcher szó közötti hasonlóságot nem fogom elemezni, ez már tényleg sok.

Ehelyett inkább néhány mást dolgot mutatok:

– Műholdfelvételeket, amelyek rögzítették, hogy a Yablonská utcában március 9. és 11. között jelentek meg a holttestek:

Hirdetés

https://www.nytimes.com/…/bucha-ukraine-bodies.html…

– A Human Rights Watch szervezet jelentését, amely más körülmények között Ukrajnát is kritizálja (háborús technikák elhelyezése miatt lakott területeken). A március 30-i jelentésében már tanúvallomást közöl az orosz katonák bucsai öldökléséről:

https://www.hrw.org/…/devastation-and-loss-bucha-ukraine

– Ellentmondások a Kreml állításában: az orosz állami média április 1-jén még azt állította, hogy az orosz tengerészgyalogosság Bucsában tevékenykedik. Most meg az állítják, hogy két nappal korábban már távoztak:

https://www.interfax.ru/world/832562

– És nem utolsósorban: a különféle külföldi médiáknak közvetlenül Bucsában vannak újságírói stábjaik, akik fotóznak, és interjúkat készítenek a helyi lakosokkal.

(…)

Foglaljuk össze:

Van egy videónk egy anonim YouTube-csatornáról, ami nem bizonyít be semmit, csupán rámutat arra, hogy némelyik másik videóban nem beszélnek az áldozatokról.

A másik oldalon ott vannak a műholdfelvételek, a civil szervezetek jelentései, a Kreml állításaiban fellelhető ellentmondások, és a bucsai emberek vallomásai.

Ha véleményt kell alkotnom, akkor inkább a második információs világ alapján alakítom ki a saját véleményemet.

Mindemellett úgy gondolom, hogy ez a két információs világ nem egyenértékű, és „az igazság nem valahol félúton van“, ahogyan azt a facebookos okostojások előszeretettel írják.

Viszont azzal is megbékéltem, hogy ezek az okostojások szófogadóan minden olyat elhisznek, ami alternatívának számít, és otthon, a fotelben békésen üldögélve kialakítanak egy olyan képet, miszerint a Bucsában dolgozó kollégáim a kisujjukból szopták ki a riportokat, vagy felbérelt színészekkel beszélgettek.

(…)

Facebook: Vladimir Snidl – Korkep.sk

Hirdetés