A legsötétebb időket idézi Brüsszel: már az orosz egyházat is célba vették
A legsötétebb időket idézi az Európai Bizottság legutóbbi szankciós javaslata, amely nem csak a kőolaj importját tiltaná meg, de a „harmadik Róma püspökét”, Kirill moszkvai pátriárkát is kitiltaná az Unió területéről, mert az orosz ortodox egyház elöljárójaként nem fordult szembe saját népével és híveivel. Ijesztő belegondolni, hová vezethet, ha a brüsszeliták rálépnek erre az útra. Vajon mi lesz a következő? Listázzák a papokat, akik ellenzik az abortusz liberalizálását? Vagy bezáratják a templomokat, amelyekben a lelkész vagy a plébános nem hajlandó összeadni egynemű párokat?
Túlzónak tűnhet a felvetés, de a 19. és különösen a 20. század megmutatta, hogy a liberálisok védelmére egyetlen történelmi egyház sem számíthat. Sőt, a „szabadságjogok felkent bajnokai” valójában örültek neki, hogy a jobb- és baloldali ateista szélsőségesek elvégzik helyettük a piszkos munkát, megtisztítják a terepet a „nyílt társadalom” felépítéséhez. Az elmúlt 30 év már erről az építkezésről szólt – a 21. század pedig úgy általában a vallási érzület, a tekintély- és hagyománytisztelet, valamint a nemzeti öntudat maradékának felszámolásáról fog szólni. Ha hagyjuk.
Aki még ezek után is úgy véli, túlzott érzékenységgel kezeljük ezt a helyzetet, és Kirill pátriárka szankcionálása csupán egy kellemetlen, de szükséges lépés a nyugati demokrácia értékeinek védelmében, tegye fel magának a következő kérdést: Mikor és milyen rendszerek diszkrimináltak embereket vallási, faji vagy politikai nézeteik alapján? Csakugyan így kell demokráciát csinálni?
Mert ez itt a lényeg! Hiszen a történet nem a moszkvai főpap elleni fellépéssel kezdődött, hanem azoknak a művészeknek, sportolóknak stb. a kiebrudalásával, ellehetetlenítésével, állásaiktól való megfosztásával, akik nem voltak hajlandóak nyilvánosan hazaárulást elkövetni. Csak néhány név a sok közül: Anna Netrebko, operaénekes; Valerij Gergijev és Denisz Macujev karmesterek, valamint Artur Dalalojan, David Beljavszkij, Nyikita Nagornij, Vlagyiszlav Poljasov, Nyikita Ignatyev és Ivan Stretovics tornászok.
Egyébként megvan annak is a diszkrét bája, hogy az orosz kiválóságok származási és világnézeti alapon történő megbélyegzésében éppen Németország jár az élen… De ebbe talán ne menjünk bele! Inkább örüljünk, hogy olyan kormányunk van, amely nem fél felemelni a szavát a normalitás érdekében, és a vétótól sem riad vissza, ha a szavak már nem segítenek.
Forrás: Bekezdések