Zelenszkij most éppen tárgyalna
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a Financial Times-szal folytatott beszélgetésében bejelentette, hogy kész négyszemközt tárgyalni Vlagyimir Putyin orosz vezetővel . Azt is elismerte, hogy Moszkva a katonai felszerelések tekintetében felülmúlja Kijevet , és a Nyugat segítségét kérte.
Technikai kérdés
Zelenszkij szerint az elégtelen technikai felszereltség akadályozza az ukrán hadsereg előrehaladását.
„Technológiai szempontból alsóbbrendűek vagyunk, ezért nem vagyunk képesek támadni. Még nagyobb veszteségeket fogunk elszenvedni, nekem az embereim védelme a prioritásom”, – mondta Zelenszkij.
Az elnök 100 főre becsüli az ukrán hadsereg napi veszteségét.
Zelenszkij ismét felszólította a Nyugatot, hogy nyújtson katonai támogatást országának. A fegyverszállítás Kijevbe és a szigorúbb oroszellenes szankciók, köztük a teljes olaj- és gázembargó elősegítené Oroszország tárgyalóasztalhoz ültetését – mondta.
Tárgyalások és szankciók
Zelenszkij szerint a február 24-e után elvesztett területek feletti ellenőrzés visszaszerzése Ukrajna “nagy átmeneti győzelme” lenne, de a végső cél az ország teljes területe feletti szuverenitás megteremtése.
Az ukrán vezető megjegyezte, hogy “a győzelmet a harctéren kell elérni”, de ő maga továbbra is nyitott az Oroszországgal folytatott tárgyalásokra. Zelenszkij azonban Vlagyimir Putyin elnökkel négyszemközt kíván ilyen tárgyalásokat folytatni, mivel szerinte Oroszországban nincs más, akivel beszélhetne.
Zelenszkij szerint a nyugati szankciók ugyan már sújtották az orosz gazdaságot, de nem befolyásolták Moszkva helyzetét. Sőt, egyes kormányok saját érdekeik védelme érdekében keresik a módokat a bevezetett korlátozások enyhítésére. Zelenszkij azzal is vádolt néhány szövetségest, hogy Kijev bevonása nélkül próbálják kitalálni a tűzszünet feltételeit.
Segítség Ukrajnának
Május 9-én Joe Biden amerikai elnök aláírta a Lend-Lease program keretében Ukrajna felfegyverzéséről szóló törvényt. A gyorsított katonai segítségnyújtási dokumentumot az ukrajnai demokrácia védelmére szolgáló kölcsönbérleti törvénynek nevezik. Néhány nappal később a szenátus jóváhagyta az Ukrajnának nyújtandó katonai segítségnyújtásáról szóló törvényjavaslatot.40 milliárd dollár értékben.