Amerikának lassan annyi, Kína maga alá gyűri Afrikát (is)
Az Afrika–Kína-kapcsolatok új szakaszba lépnek. A legújabb szakpolitikai kezdeményezések, fejlesztési stratégiák és pénzügyi ígéretek Afrika és Kína mélyebb és szélesebb körű együttműködését jelzik közép- és hosszú távon.
2021 novemberében tartották a nyolcadik Afrika–Kína-fórumot a szenegáli fővárosban, Dakarban, melynek kapcsán az Economist Intelligence Unit készített részletes elemzést az Afrika–Kína-kapcsolatokról. A találkozó legfontosabb eredménye a 2035 Vision a Kína–Afrika-együttműködésért nevű közép- és hosszú távú stratégia a két fél között. A dokumentum nyolc területet emel ki:
- kölcsönösen előnyös kereskedelem
- befektetés és finanszírozás
- ipari együttműködés
- zöldenergia és klímaváltozás
- egészségügyi ellátás
- fejlesztési partnerség
- csereprogramok
- béke és biztonság
- világpolitikai együttműködés
Ezek az általános témák kiegyensúlyozottabb megközelítést sugallnak a kínaiak Afrikában való szerepvállalása kapcsán az elkövetkező évtizedben.
A HIVATALOS KÍNAI BEFEKTETÉSEK TOVÁBBRA IS OLYAN KÖLCSÖNÖK ÉS TÁMOGATÁSOK FORMÁJÁBAN ÉRKEZNEK, AMELYEKET ÁLLAMI VÁLLALATOKON, VALAMINT A KORMÁNYZAT ÁLTAL TÁMOGATOTT PÉNZÜGYI INTÉZETEKEN KERESZTÜL BONYOLÍTANAK LE.
Ezek továbbra is Afrika természeti erőforrásait, valamint a kereskedelmet elősegítő közlekedési és energiainfrastruktúrát célozzák meg, amelyek Kína jelenlegi és jövőbeli erőforrásigényét tekintve kiemelten fontos területek. Az élelmiszerválság miatt a kínaiak nagy kereskedelmi beruházásokat indíthatnak el az afrikai mezőgazdasági termékek és termelés, valamint az éghajlatváltozás mérséklésére irányuló stratégiák terén.
Afrikában hatalmas, fiatal és alacsony költségekkel működő munkaerő áll rendelkezésre, ami nagy lehetőséget kínál. Ezzel szemben a kínai munkaerő öregszik, és egyre költségesebb alkalmazni, holott Kína gazdasági fellendülésének egyik alapját pont az olcsó, nagy létszámú munkavállaló adta. Erre a problémára jelenthet megoldást Afrika, ahova a kínai ipar kiszervezheti ellátási láncának gyártási szakaszát.
Természetesen nem maradt el a válasz az Egyesült Államok és Európa részéről sem. Az Európai Unió ugyanis nemrég egy 150 milliárd euró értékű beruházási csomagról kötött megállapodást Afrikával, amely a zöld és digitális átállást célozza, valamint egészségügyi, oktatási és fenntarthatósági területekkel is foglalkozik.
Az USA különböző kezdeményezéseken keresztül próbálja újból elkötelezni Afrikát, melyek elsősorban a klímaváltozással, oktatással, egészségüggyel és biztonsággal foglalkoznak. Ezek azonban nem érik el azt a hatást, mint a fizikailag megvalósuló arab, török, orosz, valamint kínai beruházások, amelyekért cserébe gazdasági és ezzel együtt politikai előnyhöz is jutnak a nyugati hatalmakkal szemben a kontinensen, – írja az index.hu