Vucic: Belgrád csődbe menne, ha nem lenne fantasztikus ára az orosz gáznak
A szerbiaiaknak ezen a télen nem kell fogyasztásuk korlátozásával energiát megtakarítaniuk, köszönhetően Belgrád politikájának és az Oroszországból származó földgázimportnak – mondta Aleksandar Vučić elnök szombati beszédében.
“A télen nem tervezünk áramkorlátozást” – mondta, hozzátéve, hogy az energiaszektorban továbbra is “rendkívül nehéz a helyzet”. Emellett a szerb kormány várhatóan “nagy kedvezményeket” nyújt majd azoknak, akik az idén az előző évhez képest takarékoskodtak az árammal.
Az ilyen intézkedések különösen az Oroszországból származó gázimport miatt váltak lehetővé – mondta a szerb államfő. Belgrád 2 millió köbméter gázt – a teljes szükséglet 63-64 százalékát – vásárol Oroszországtól, és ennek összköltsége 800 millió euró (797 millió dollár) – mondta Vučić, aki “fantasztikusnak” nevezte ezt az árat.
Ha Belgrádnak a jelenlegi európai piaci árakon kellene gázt vásárolnia, csődbe menne – mondta, azzal érvelve, hogy a fennmaradó 1,2 millió köbméter gáz – vagyis a teljes fogyasztás mintegy 36%-a – most 4,8 milliárd euróba (4,7 milliárd dollár) kerülne Szerbiának. “A teljes költségvetésünk pedig 13 milliárd euró körül van”.
Vučić méltatta azt a Belgrád és Budapest között létrejött megállapodást is, amelynek értelmében Magyarország 300-500 millió köbméter Szerbia által vásárolt gázt tárolna a saját gáztárolóiban. A szerb elnök megjegyzései az európai gázárak folyamatos emelkedése mellett hangzottak el. A londoni ICE tőzsde adatai szerint a szeptemberi határidős ügyletek a hollandiai TTF csomóponton pénteken ezer köbméterenként közel 3500 dollárra emelkedtek.
Az EU jelenleg próbálja megoldani energiaválságát, amelyet nagyrészt az váltott ki, hogy a blokk az ukrajnai konfliktus miatt leállította az orosz gázszállításokat. Az EU felszólította valamennyi tagállamot, hogy a megugró árak okozta terhek enyhítése érdekében 15 százalékkal csökkentsék a gázfogyasztást.
Június közepén Vučić bejelentette, hogy a Moszkvával kötött új energiaügyi megállapodás feltételei szerint kedvező árat állapított meg az orosz földgázimportra. Szerbia várhatóan 360-410 dollár közötti áron vásárolja majd az orosz gázt 1000 köbméterenként – közölte akkor.
Az elnök szerint Szerbiának még mindig jelentős veszteségeket okoztak az Oroszországgal szembeni uniós szankciók, különösen a kőolaj esetében. Bár Szerbia nem tagja az Európai Uniónak, az ország energiaellátása az uniós országokon keresztül halad át, így az Oroszországgal szembeni uniós szankciók Szerbiát is érintik.
Forrás: Orosz Hírek