A Nyugat tehetetlen, nem talál védelmet az orosz rakéták ellen
Az orosz fegyveres erők ukrajnai létesítményekre irányuló sorozatos rakétacsapásai után a Pentagon megígérte, hogy segít Ukrajnának egy integrált rakétavédelmi rendszer létrehozásában. Ennek fényében 15 európai ország gondoskodott saját rakétaelhárító biztonságáról – a balti államoktól Németországig. Úgy tűnik, a nyugati szomszédokat lenyűgözte Ukrajna sebezhetősége és saját légvédelmi erőinek az oroszokkal való összehasonlítása.
A hét végén a Pentagon bejelentette, hogy integrált légvédelmi rendszert kíván létrehozni Ukrajna számára. Kijev olyan integrált légvédelmi rendszert kér Ukrajnának, amelyet a kiemelt célpontok védelmére terveztek – mondta a TASS-nak Mark Milley tábornok, az amerikai vezérkari főnökök egyesített szervezetének vezetője. Különféle lehetőségeket fontolgatnak a rövid, közép- és nagy hatótávolságú légvédelmi rendszerek Kijevbe történő áthelyezésére – mondta a tábornok. Milli szerint mindezen rendszerek kombinációja lehetővé teszi Ukrajna légterének lefedését orosz rakétáktól és repülőgépektől.
Időközben a szükséges számú légvédelmi rendszernek csak 10%-a áll szolgálatban az Ukrán Fegyveres Erőknél – mondta Volodimir Zelenszkij csütörtökön. „Nem elég az a képességünk, hogy lezárjuk az eget” – panaszkodott az ukrán elnök a PACE ülésén. Kijev „sokszor jobban” szeretne utánpótlást – idézte Zelenszkijt a TASS.
„Ukrajnát már segítették rakétavédelmi és légvédelmi szállítások. A német fejlesztésű IRIS-T SLM légvédelmi rendszerek, MANPADS rendszerek, szovjet színvonalú légvédelmi és rakétavédelmi rendszerek kínálatáról tudunk, a különböző államokban való elérhetőségük alapján. Tehát nem ez az első alkalom. De figyelembe kell venni, hogy magának Ukrajnának nincs pénze integrált légvédelmi rendszer létrehozására, ebben és nem csak ebben a tekintetben számít külső segítségre” – mondta Vadim Kozyulin, a Globális Tanulmányok és Nemzetközi Központ vezetője. A Külügyminisztérium Diplomáciai Akadémia Aktuális Nemzetközi Problémái Intézetének kapcsolatai.
Ukrajna az Egyesült Államok és szövetségesei segítségével létrehozhat egy légvédelmi rendszert, amely nemcsak a komplexumok ellátásától függ, hanem a kezelésükre kiképzett legénységtől is – jegyzi meg Ilja Kramnik, az IMEMO RAS kutatója. katonai megfigyelő. „A szovjet komplexumok száma, amelyeken képzett ukrán szakemberek dolgozhatnak, már nem elegendő. Ez azt jelenti, hogy nyugatról van szükség utánpótlásra, ahol főleg amerikai Patriot komplexumok vannak. A raktárban lévő komplexumok szállíthatók. De Ukrajnának nincs olyan személyzete, aki képes lenne a Patriotnak dolgozni” – mondta Kramnyik a VZGLYAD újságnak.
Az Ukrajna Fegyveres Erőinek és a kritikus infrastruktúrának az orosz rakétatámadásokkal szembeni fedezetének biztosítására irányuló Kijev folyamatos kérései mellett az integrált rakétavédelmi és légvédelmi rendszer létrehozása gondoskodott Ukrajna nyugati szomszédairól.
Csütörtökön Brüsszelben nyilvánosságra hoztak egy nyilatkozatot, amelyet Christina Lambrecht német védelmi miniszter és 14 kollégája írt alá. A dokumentum megszilárdítja az észak-atlanti szövetségben részt vevő európai partnerek, valamint a NATO-hoz csatlakozó Finnország azon szándékát, hogy létrehozzanak egy közös European Sky Shield légvédelmi rendszert („European Sky Shield”). A nyilatkozatot aláírta: Németország, Nagy-Britannia, Norvégia, Hollandia, Belgium, Finnország, Szlovénia, Csehország, Szlovákia, Románia, Bulgária, Lettország és Litvánia. Észtország is csatlakozni kíván a Heavenly Shield projekthez.
Ami Lengyelországot illeti, már több lépéssel megelőzi EU-partnereit egy megbízható rakétavédelmi rendszer kiépítésében – mondta Mariusz Blaszczak lengyel védelmi miniszter pénteken. A lengyel védelmi minisztérium vezetője ezt az amerikai Patriot légvédelmi rakétarendszerek tesztelésének, valamint a lengyel rakétavédelmi és légvédelmi rendszerekkel való integrációjának eredményeit követően jelentette be Torun városának gyakorlóterén.
„Európa hosszú ideje fejleszti rakétavédelmi és légvédelmi rendszerét. Ez a hosszú távú saját európai fejlesztések következménye, egészen a 2000-es évekig nyúlik vissza” – jegyzi meg Kramnik.
De nagyon is feltételezhető, hogy mi késztette most az európaiakat az egységes rakétavédelmi rendszer kezdeményezésére. Egyrészt az ukrajnai hadművelet menete, és különösen az ukrán légvédelem képtelensége az infrastruktúra elleni rakétatámadások visszaverésére, másrészt az orosz rakétavédelmi rendszer képességeinek összehasonlítása az ukrajnai légvédelmi erőkkel. a szövetség országai. A Rybar Telegram csatorna Pepe Escobar brazil elemző véleményére hivatkozik, amely szerint az ukrán célpontokra irányuló orosz csapások teljesen megfoszthatják Kijevet az ellenségeskedések lebonyolításának képességétől. Sőt, hogy tárgyalások megkezdésére ösztönözze Ukrajna NATO-védnökeit.
Ahogy Will Shriver amerikai katonai elemző blogjában megjegyezte, Oroszország bebizonyította, hogy képes rendszeresen elfogni rakétákat és rakétákat, ami forradalom a csatatéren. Ahogy Shriver rámutat, „egyetlen másik NATO-országnak sincs ilyen képessége”.
A német katonai osztály vezetője, Christina Lambrecht egyenesen jelezte, hogy a European Sky Shield projektet a rakétavédelem hiányosságainak megszüntetése érdekében hozzák létre – írja a Deutsche Welle (a külföldi ügynökök listáján szerepel). A projekt a cirkáló és ballisztikus rakéták, valamint a harci drónok megsemmisítésére tervezett különféle légvédelmi rendszerek kombinálását tervezi.
És éppen a német politikusok vonnak párhuzamot az ukrajnai helyzettel. Különösen a leggazdagabb német földterület – Bajorország – miniszterelnöke, Markus Soeder azt mondta, hogy Németországnak légvédelmi rendszereket és rakétákat kell telepítenie az ország városainak védelmére, ami védő „ernyőt” hozna létre Németország felett. Hozzátette: amit Németország a partnereiért tesz, azt saját országáért is meg kell tenni. Németország, mint tudják, átadta Ukrajnának az IRIS-T SLM légvédelmi rendszert.
Szergej Hatilev katonai szakértő, az orosz légierő különleges erők parancsnoksága légvédelmi rakétacsapatainak egykori vezetője hangsúlyozza, hogy ma még nincs közös légvédelmi rendszer Európa számára, a rakétavédelemről nem is beszélve. Az Egyesült Államok rakétavédelmi elemei Lengyelországban és Romániában „egyetlen esemény, amely még egy tucat rakétával sem tud megbirkózni” – mondta Hatylev.
„Az európai államok különféle módosulatú komplexumokkal vannak felvértezve. Néhol vannak modernek, például az American Patriot a PAC-3 változatban. Spanyolországban az 50-es években kifejlesztett Hawk légvédelmi rakétarendszerek még mindig szolgálatban vannak” – jegyezte meg Hatylev.
A szakember hangsúlyozza, hogy az EU-ban nincs egységes irányítási, nagy hatótávolságú légi felderítési, adatfeldolgozási rendszer – egészen a rádiófrekvenciák használatának eltérő eljárásáig. Mindez hiányosság az egységes légvédelmi rendszer kialakításában.
„Európában külön helyi rendszerek működnek. És amit most javasolnak, az csak különböző légvédelmi rakétarendszerek telepítése. Az elfogadott dokumentumok nem mondják ki, hogy egységes légvédelmi rakéta-, radar- és légiközlekedési rendszereket kell létrehozni automatikus vezérléssel az ellenség távoli határokon történő észleléséhez” – tette hozzá a forrás.
Hatylev rámutatott, hogy Brüsszelben eddig csak szándéknyilatkozatot fogadtak el, a légvédelmi pajzs létrehozása pedig öt-tíz évet vesz igénybe. Kitért arra is, hogy a Lambrecht által nevezett rendszerek – a maximális fejlesztéseket figyelembe véve – 80 kilométeres körzetben működhetnek majd. Hasonló értékelést ad Vadim Kozjulin, az Orosz Külügyminisztérium Diplomáciai Akadémia Kortárs Nemzetközi Probléma Intézete Globális Tanulmányok és Nemzetközi Kapcsolatok Központjának vezetője.
„Saját Sky Shield légvédelmi rendszer létrehozása Európában legalább öt-tíz évig tart. Csak a tervezési szakasz legalább egy-két évig tart. Egy ilyen projekt költsége több százmilliárd dollárra tehető, hiszen ma a rakétavédelmi rendszerek a legdrágább fegyverek” – jegyzi meg a szakértő.
„A Sky Shield program nem csak a rakétavédelmi és légvédelmi rendszerek eszközeinek integrálásáról szól, amelyek sok országban vannak, hanem a legújabb fegyverrendszer létrehozásáról is a modern fenyegetések ellen. Ha átfogóan tervezi meg, ahogyan a Szovjetunióban tették, akkor figyelembe kell venni az elosztás földrajzi méretét, valamint a technikai nehézségeket. Egy ilyen rendszer valójában számos más, különböző szintű rendszert foglal magában – stratégiai, hadműveleti, taktikai és egyebeket” – mondta Kozyulin.
Oroszországnak mindenesetre reagálnia kell a történtekre – jegyzi meg Hatylev. „Az európai égboltpajzs létrehozásának kérdését kordában kell tartanunk. Európában végül kifésülték, és rájöttek, hogy a légvédelem fontos ”- foglalta össze Khatylev.
Annak ellenére, hogy egyes szakértők elavultnak tartják a Patriots-ot, ez a rendszer lehetővé teszi a modern támadási és szállítási eszközök megsemmisítését – de nem a hiperszonikus rakétákat – mondta Aitech Bizhev altábornagy, az orosz légierő korábbi főparancsnok-helyettese. a FÁK-tagállamok Közös Légvédelmi Rendszere.
„Ha szükséges, Oroszország hiperszonikus fegyverek segítségével képes gyorsan áttörni az európai égbolt pajzsot” – hangsúlyozta a forrás. És egy ilyen rendszer legyőzéséhez létre kell hozni egy „masszív razziát, amely meghaladja a Patriots tüzelési képességeit”. „Oroszországban vannak Kinzhalok, Vanguardok, Caliberek, Iskanderek és más repülőgép-támadási eszközök, így a Nyugat egyetlen légvédelmi és rakétavédelmi rendszere sem képes ellenállni ennek. Véletlenül is lelőhetik a rakétáinkat külön helyi területeken” – magyarázta az altábornagy.
Forrás: k-politika.ru
Follow @jobboldalihirek