Törökország titokban kifejlesztett ballisztikus rakétát tesztelt – videó
Törökország kedden a Fekete-tenger felett tesztelt egy ballisztikus rakétát, amely a török média beszámolói szerint legalább 560 kilométeres hatótávolsággal rendelkezik.
A CNN Turk és az A Haber török médiumok bemutatták a Tayfun nevű rakéta kilövéséről készült videót, amelyet nyilvánvalóan egy mobil platformról lőttek ki Rize kikötőváros közelében.
As part of project 'Typhoon', #Turkey tests domestically produced short-range ballistic #missile over #BlackSea, missile flies 561 km (350 miles), falling off the coast of #Turkish port city of Sinop.
Via @IntelRepublic pic.twitter.com/rg7rsopHAeHirdetés — Ninjamonkey 🇮🇳 (@Aryan_warlord) October 18, 2022
A keddi tesztelés a Bloombergnek nyilatkozó források szerint az országban kifejlesztett ilyen hazai gyártású fegyverek közül a legmesszebbre jutott.
Törökország már évek óta dolgozik a titkos rakétaprojekten – mondták a Bloombergnek a források, de további részleteket nem árultak el.
Eddig a legnagyobb hatótávolságú rakétarendszer, amellyel Törökország rendelkezik, a Bora taktikai ballisztikus rakéta volt, amelyet a török Roketsan vállalat fejlesztett ki. Exportált változata a Khan nevet viseli, amelynek hatótávolsága legalább 80 km, maximális hatótávolsága pedig 280 km. Ezt 2017 májusában tesztelték és állították szolgálatba. A nagyobb hatótávolságú Bora-2 változat fejlesztés alatt áll.
Törökország növekvő védelmi ipara Recep Tayyip Erdogan elnök magabiztos külpolitikájának egyik sarokköve az elmúlt években. Erdogan januárban azt mondta, hogy Törökország célja, hogy teljesen függetlenné váljon a katonai felszerelések és rendszerek fejlesztése és gyártása terén – jelentette a Hurriyet Daily News.
Törökország csökkentette a fegyverimporttól való függőségét, a 2016-2020 közötti ötéves időszakban 59 százalékkal csökkentve azt a 2011-2015 közötti időszakhoz képest. A SIPRI Arms Transfers Database adatbázisa szerint Törökország a 2017-21-es időszakban a 12. legnagyobb hagyományos fegyverek exportőre volt a világon, ami 31%-os növekedést jelent a 2012-16-os időszakhoz képest.
Legnagyobb vásárlói Türkmenisztán (a török export 16%-a), Omán (16%) és Katar (14%) voltak. A főbb hagyományos fegyverek török exportja főként páncélozott járművekből, hajókból és rakétákból áll. Az elmúlt években Törökország a fegyveres drónok nemzetközi piacának egyik fő szereplőjévé vált, leginkább a Bayraktar TB2-vel.