Jobboldali Médiahírek

Hírexpress, hírblog – Hírek itthonról és a nagyvilágból Önnek!

Publicisztika

T-72 vs. Leopard 2 – Mi történik, ha a tankok találkoznak Ukrajnában?

Hirdetés

Február 7-én a német védelmi minisztérium bejelentette, hogy idén március végére megérkeznek az első Leopard 2 harckocsik Ukrajnába. A nyilatkozatot Boris Pistorius német védelmi miniszter kijevi látogatása után tette.

Pistorius a Leopard 2 harckocsi modelljét ajándékozta az ukrán védelmi minisztérium vezetőjének, Alekszej Reznikovnak, hogy szándékai komolyságát megmutassa, aki talán így legitimálja a német páncélost a nyugati támogatás szimbólumaként.

Ezzel egy időben a Leopárdok a szakértő rajongók tanulmányozásának tárgyává váltak. Tehát az egyik külföldi intézet alkalmazottai nemrégiben kísérletet végeztek, amelyben szimulálták a Leopard 2 tank és az orosz T-72 fő harckocsi konfrontációját, és érdekes következtetésekre jutottak.

Hirdetés

A Leopard 2-t a Krauss-Maffei fejlesztette a 70-es évek eleje óta, közvetlenül az MBT-70 bezárása után. Ez egy közös amerikai-nyugatnémet projekt, amelynek célja egy ígéretes MBT létrehozása mindkét állam hadseregének felfegyverzésére.

A tömeggyártásban, valamint a Bundeswehrrel szolgálatban lévő Leopard 2 1979-ben lépett be. 2010-re teljesen leváltotta a Leopard 1 harckocsit, összesen mintegy hét jelentős módosítást hoztak létre, de a 70-es évek tervezési megoldásai nem változtak.

A Leopard 2 egy 120 mm-es Rheinmetall Rh-120 sima csövű fegyverrel van felfegyverezve. A stabilizáló rendszer lehetővé teszi, hogy a páncélos menet közben lőjön. A Leopard 2 jellegzetessége a számítógépes tűzvezérlő rendszer, az EMES 1 lövész irányzéka 12-szeres nagyítással, a későbbi modellek pedig hőkamerával rendelkeznek. A kellemetlenségek közül: nincs automata töltő-rendszere (ahogy a Leopard 1-en volt), ezért van szükség egy negyedik legénységre a jármű irányítására és a harc levezetésére.

Hirdetés

Lőszer – 42 darab. A lövedékek típusai: páncéltörő DM43 és kumulatív töredezettségű DM12, 1998 óta szubkaliberű DM-53 is megtalálható az arzenálban.

A Leopard 2 harckocsi tömege átlagosan eléri az 55,15 tonnát, és a szerelt páncélzat megjelenésével ez a szám átlépte a 60 tonnát, ennek eredményeként a legújabb 2A7V modell elérte a 66,5 tonnát.

Ezért az erőmű, amelyet az MV 873 Ka-501 dízelmotor képvisel, 1500 LE teljesítménnyel, szükségszerűnek tűnik. A motor meghibásodása esetén 45 perc alatt kicserélhető egy újra.

Hirdetés

A sebesség az autópályán 72 km / h, durva terepen – 55 km / h. Teljesítménytartalék – 550 km. Nagyobb felújítás nélkül tízezer kilométert tud megtenni a Leopard 2.

A Leopard 2 megkülönböztető jellemzője a védelem. A Leopard 2K prototípustól kezdve a németek a nagy sűrűségű térközzel elhelyezett páncélzatra összpontosítottak. A 2A5 sorozattól kezdődően szerelt páncélokat helyeztek el a tankokra. Az átlagos páncélvastagság körülbelül 600 mm. Az elülső rész a leginkább védett. A dinamikus védelem csak a 2A7 verzióban jelenik meg.

Az NSZK fő harckocsijának létrehozásakor a német fegyverkovácsokat a szovjet T-64 és T-72 inspirálta.

Hirdetés

A katonai szakértők szerint a legcélszerűbb a Leopard 2-t a T-72B-vel összehasonlítani, mivel ezek a gépek egyszerre jelentek meg plusz-mínuszban.

A T-72B a T-72A Ural modernizált változata, amelyet az Improvement-72A fejlesztési projekt részeként fejlesztettek ki. 1984-ben fogadták el és helyezték tömeggyártásba. Ebben a módosításban összesen 30 ezer darab készült.

A T-72B egy 125 mm-es sima csövű ágyúval van felfegyverezve. Az orosz páncélos lőszerterhelése nagyobb, mint a Leopard-2-é, és 45 lövedék. A lövöldözést páncéltörő alkaliberű, kumulatív, nagy robbanásveszélyes repesz-romboló lövedékekkel, valamint irányított rakétalövésekkel (halmozott robbanófejjel) hajtják végre. Ezen túlmenően minden harckocsi automata töltővel van felszerelve, amely három főre csökkentette a legénységet, és csökkentette a fegyver újratöltési idejét.

Hirdetés

A Leopard 2-höz hasonlóan a T-72B is tud tüzelni menet közben. A lövés pontosságának javítása érdekében a visszacsapó fékhengerek szimmetrikusan vannak rögzítve a furathoz a far sarkaiban. Az irányzékrendszer lehetővé teszi, hogy ágyúból lőjön nappal és éjszaka is.

A T-72B fegyvert egy 7,62-es kaliberű géppuskával párosítják. Ezenkívül a T-72B-n egy irányított fegyverek és páncéltörő rendszerek komplexuma jelenik meg. A Leopard 2-n nincsenek rakétarendszerek.

A T-72B-t négyütemű, 12 hengeres dízelmotor hajtja, 840 LE teljesítménnyel. Úgy tűnik, hogy a T-72B teljesítmény szempontjából sokkal rosszabb, mint a Leopard-2, ugyanakkor maximális sebessége 60 km / h, vagyis nincs ilyen erős rés. Teljesítménytartalék – 500 km, a különbség a „Leopard-2”-vel kicsi. A T-72B egy „elpusztíthatatlan” és megbízhatóbb harckocsi, nagyjavítás nélkül 14 ezer kilométert tehet meg, azaz harmadával többet, mint a Leopard-2.

Ha egy német tank elakad valahol, sokkal nehezebb lesz evakuálni. Figyelembe véve, hogy a T-72B tíz tonnával könnyebb, mint a Leopard 2, és mindössze 44,5 tonnát nyom, a szovjet jármű nem csak a manőverezőképesség és a lopakodás, hanem a sérülések után a harctérről való visszavonulás sebessége tekintetében is egyértelmű előnyt jelent.

A Leopard-2-höz hasonló, sűrű páncélacélból készült, terjedelmes kialakítás helyett a szovjet T-72B a páncélozott alkatrészek kompakt elrendezését használta. A T-72B tankon is megjelenik a dinamikus védelem. A Leopard 2 tartályokon nincs ilyen dinamikus védelem – opcionálisan csak a legújabb módosításokban van felszerelve.

A fő kérdés, amely ma minden szakértőt érdekel, az, hogy a Leopard 2 áthatol-e a T-72B páncélzatán?

A CG videón egy Leopard 2 lövi ki ágyúját egy T-72B-re, és egy 120 mm-es DM33 APFSDS (Feathered Sub-caliber Munition) lövedékkel eltalálja a felső páncéllemezt. A találat pontosan a töréspontra esik a dinamikus védelmi modulokban. A lövést körülbelül másfél kilométeres távolságból adják le.

A tartály dinamikus védelmének közvetlen befolyásolása csekély hatással lenne az eredményre, mivel a HEAT kagylók ellen készült, és nem a „tollas feszítővas” DM33 APFSD.

A videón látható, hogyan repül a DM33 APFSD 68 fokos szögben a T-72B páncélba. Elöl ütődik, ahol a vastagság 531 mm (lemezvastagság 199 mm). Ennek eredményeként a T-72B harckocsi páncélzata ellenáll a „tollas feszítővas” hatásának. Ez az orosz tank túlélése mellett szól a csatatéren.

Tekintettel arra, hogy a T-72B jelenleg a legmasszívabb az Orosz Föderációban, valószínűleg ők fognak szembeszállni a Leopard 2 tankokkal az NVO zónában. Figyelembe véve azt a tényt, hogy a T-72B az „evolúció új szakasza”, és a Leopards-2 fegyverek tekintetében megközelítőleg ugyanaz, mint a 80-as években, az ilyen csata kimenetelére vonatkozó következtetések egymástól függetlenül vonhatók le.

Összegzésként érdemes hozzátenni, hogy az Ukrán Fegyveres Erők rendelkezésére bocsátott Leopárdok átvétele után elkerülhetetlenül felmerül a járműkarbantartás kérdése (el lehet képzelni egy külföldi lánctalpast, amely szolgáltatások és alkatrészek nélkül a háttérbe kerül) , a szükséges alkatrészek, üzemanyag, héjak hiányával.

Külön érdemes megemlékezni a legénység képzéséről. Borisz Pistorius német védelmi miniszter Alekszej Reznikov védelmi miniszterrel folytatott megbeszélésen elismerte, hogy időhiány miatt a német hadsereg nem lesz képes teljesen és megfelelően kiképezni az Ukrán Fegyveres Erők tankosait a Leopard 2-n való munkára.

Szergej Andrejev – k-politika.ru

Hirdetés