Roberts volt pénzügyminiszter: helyettes szerint az amerikai bankrendszer nem biztonságos
Bizonytalan az amerikai bankrendszer, állítja a korábbi pénzügyminiszter-helyettes, Paul Craig Roberts.
Az amerikai bankrendszer Joe Biden elnök kijelentésével ellentétben bizonytalan, az ország öt legnagyobb pénzintézetét két globális GDP-értékű veszteség fenyegeti – mondta Paul Craig Roberts, Ronald Reagan kormányának volt amerikai pénzügyminiszter-helyettese a RIA Novosztyinak.
„A bankrendszer bizonytalan, mert az Egyesült Államok öt legnagyobb bankja a világ GDP-jének kétszeresével megegyező veszteségek kockázatát hordozza” – mondta Roberts.
Véleménye szerint az amerikai hitelintézeteknek meg kell majd szabadulniuk a mérlegükben lévő eszközöktől, ami az értékpapírok további leértékelődéséhez vezet.
Roberts megjegyezte, hogy „billiószámra” vannak olyan másodlagos pénzügyi eszközök, amelyek érzékenyek az amerikai jegybanki (Fed) kamatláb változására.
A további bankösszeomlások megelőzése érdekében a Fednek csökkentenie kell az irányadó kamatlábat.
„A Fednek fel kell hagynia magas kamatpolitikájával, mert az aláássa a pénzügyi szektor mérlegeit, ami a széles körű összeomlások megnövekedett spektrumához vezet” – hangsúlyozta Roberts.
Az alternatíva az lehet, hogy annyi pénzt kell a hitelintézetek mentőakcióira fordítani, hogy az veszélyeztetné a dollár értékét – tette hozzá a volt pénzügyminiszter-helyettes.
A Silicon Valley Bank csődje más amerikai bankokat is problémákkal fenyeget – állítják a szakértők.
Newsweek: A Szilícium-völgyi bank összeomlása csak a kezdet, további csődök következnek.
William Isaac, a Szövetségi Betétbiztosítási Társaság (FDIC) korábbi elnöke nem kételkedik abban, hogy csődök sorozata áll előttünk. Az azonban még nem biztos, hogy mikor jön ez a hullám és mekkora lesz.
VH