Hihetetlen, hogy ki támogatja Magyarország békepárti álláspontját
Az ukrajnai háború negatív hatásai globálisan érezhetők, Magyarország ezért minden nyomásgyakorlás ellenére minél előbb békét szeretne, de addig is rendkívül fontos megőrizni Afrika stabilitását – közölte a tárca tájékoztatása szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Freetownban.
A tárcavezető a Sierra Leone-i kollégájával, David J. Francisszel közös sajtótájékoztatóján arról számolt be, hogy a fegyveres konfliktus a világ minden pontján súlyos problémákat okoz, így a szomszédságban és a régiótól több ezer kilométerre egyaránt.
– hangsúlyozta.
Kiemelte, hogy az egekbe szökő árak és az élelmiszerellátási nehézségek komoly kihívások elé állítják az afrikai kontinens számos országát, és tudható, hogy ez újabb masszív illegális migrációs hullámokhoz vezethet, ami pedig biztonsági kihívásokat eredményezhet Európában.
Mint mondta, már csak azért is lényeges lenne a mielőbbi béketeremtés Ukrajnában, mert a jelenlegi körülmények mellett Európa nem lenne képes megbirkózni párhuzamosan két biztonsági válsággal, a fegyveres konfliktussal és egy bevándorlási krízissel.
Szijjártó Péter kijelentette, hogy Magyarország a nyomásgyakorlás ellenére is békét szeretne mielőbb. Aláhúzta: hazánk megérti az afrikai aggályokat és ellenérzéseket a drámai hatásokkal kapcsolatban, és a kormány érdekelt a földrész stabilitásának fenntartásában, már pusztán az újabb migrációs hullámok elkerülése miatt is.
– szögezte le.
Sierra Leone támogatja Magyarország békepárti álláspontját
Sierra Leone támogatja Magyarország békepárti álláspontját, ugyanis az ukrajnai fegyveres konfliktus politikai rendezése jelent egyedül megoldást a világszerte fennálló súlyos problémákra – jelentette ki a nyugat-afrikai ország külügyminisztere, miután magyar kollégájával tárgyalt pénteken Freetownban.
David J. Francis a közös sajtótájékoztatón az ukrajnai háború negatív globális következményeit taglalta, amelyek szavai szerint országában is súlyosan érezhetők, majd kiemelte, hogy a béketeremtés alapvető fontosságú, ez jelenti az egyedüli jó megoldást.
A külügyminiszter ezután a kétoldalú viszonyt méltatta, aláhúzva, hogy Magyarország annak idején az elsők között létesített diplomáciai kapcsolatot Sierra Leonéval a függetlenség kivívását követően.
Illetve megköszönte, hogy a magyar kormány minden hezitálás nélkül támogatásáról biztosította Sierra Leone pályázatát az ENSZ Biztonsági Tanácsának nem állandó tagságára a 2024-2025-ös időszakban.
Végezetül pedig rámutatott, hogy korábban hagyományosan az Egyesült Királyság képviselte országa érdekeit az Európai Unióban, így a brit kilépés óta hiteles, megbízható barátokat keresnek ezen szerep átvételére, és Magyarország is ilyen szövetségessé vált.
Ezen utóbbi témával kapcsolatban Szijjártó Péter „frusztrálónak” nevezte, hogy az Európai Unió Sierra Leone-i delegációvezetője olyan nyilatkozatokat tesz, amelyekkel beavatkozik a belügyekbe – közölte a tárca.
Mint közölte, azt mondta Sierra Leone-i hivatali partnerének, hogy ha legközelebb ilyen történik, akkor tájékoztassa erről, ő pedig az ország mellett kiállva fel fogja vetni a kérdést az EU külügyi tanácsülésén.
(MTI)