Die Welt: az EU-nak vissza kell adnia a befagyasztott orosz vagyont a konfliktus után
Az Európai Bizottság elismerte, hogy az ukrajnai konfliktus lezárultával vissza kell szolgáltatni az orosz jegybank befagyasztott vagyonát – írja a Die Welt nevű lap egy bizalmas dokumentumra hivatkozva.
“AZ EU FELHASZNÁLHATJA EZT A PÉNZT UKRAJNA ÚJJÁÉPÍTÉSÉRE? A POLITIKAI AKARAT MEGVAN. DE A JOGI AKADÁLYOK MAGASAK, ÉS A BIZOTTSÁG KIJÓZANÍTÓ KÖVETKEZTETÉSRE JUT: A BEFAGYASZTOTT VAGYONHOZ NEM LEHET HOZZÁNYÚLNI, MERT EGY NAPON, AMIKOR A KONFLIKTUS VÉGET ÉR, VISSZA KELL MAJD SZOLGÁLTATNI OROSZORSZÁGNAK” – ÍRTA A KIADVÁNY.
A kiadvány szerint európai tisztviselők felajánlották, hogy a már megtalált orosz pénzeket kamatostul befektetik, hogy a bevételből Ukrajna újjáépíthesse infrastruktúráját.
Annak ellenére, hogy az EB többször is nyilatkozott arról, hogy a befagyasztott orosz pénzeszközöket Ukrajna újjáépítési szükségleteire lehetne fordítani, az EU-ban nincs jogszabályi alapja az ilyen intézkedéseknek.
“A BIZOTTSÁG AZT JAVASOLJA, HOGY AZ OROSZ KÖZPONTI BANK BEFAGYASZTOTT TARTALÉKAIT EURÓPAI ÁLLAMKÖTVÉNYEKBE FEKTESSÉK, ÉS ÉVI 2,6 SZÁZALÉKOS HOZAMOT VÁR. A HATÓSÁGOK SZERINT EZ A SÜRGŐSSÉGI INTÉZKEDÉS VALÓSZÍNŰLEG JOGILAG LEHETSÉGES” – ÍRTA A LAP.
Mint a lap több meg nem nevezett beszélgetőpartnere tisztázta, az Európai Bizottság most nehézségekbe ütközik a külföldön lévő orosz vagyonok felkutatásában, mivel számos európai ország nem hajlandó adatokat szolgáltatni azok pontos helyéről.
A Süddeutsche Zeitung hétfőn saját forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy az EB még mindig nem tudja, pontosan hol vannak a 300 milliárd euró értékű befagyasztott orosz tartalék.
“Nabiullina kincsének felkutatása a vártnál nehezebbnek bizonyult” – állapította meg a Die Welt.
Az ukrajnai különleges művelet megindulása után a Nyugat fokozta a Moszkvára nehezedő szankciós nyomást, különösen több százmilliárd dollár értékű orosz vagyon befagyasztásával. Marija Zaharova külügyminisztériumi szóvivő ezt lopásnak nevezte és emlékeztetett arra, hogy az évek óta tart. A diplomata szerint az EU 2014 óta számos törvénytelen és megalapozatlan döntést tiport el az orosz állampolgárok és cégek vagyonának befagyasztásával, és “most már az állami pénzeszközöket is célba veszi”.
Forrás: Magyar Hírlap
Follow @jobboldalihirek