Jobboldali Médiahírek

Hírexpress, hírblog – Hírek itthonról és a nagyvilágból Önnek!

HírekVilág

Hamisított Petőfi-festménnyel uszítanak Kárpátalján: a kozák zászlókat oroszra cserélték

Hirdetés

Hegedűs László magyar festő Petőfi halála című festményének meghamisításával indult a magyarországihoz hasonló plakátkampány Kárpátalján. Az orosz agressziót elítélő, az 1848–1849-es, valamint az 1956-os magyar forradalmat és szabadságharcot az orosz–ukrán háborúval történelmi párhuzamba állító óriásplakátok a magyar–ukrán határ menti városokban jelentek meg, a poszterek egyik változatán magyar és ukrán nyelven azt írják, „Oroszország ölte meg Petőfit – Oroszország gyilkol minket”, alatta pedig két kép látható, írja a Magyar Nemzet.


Most bezzeg nincs bajuk a magyar nyelvvel… (fotó: Facebook)

A jobboldali Ukrajna térképét ábrázolja, amint orosz rakétatámadás alatt áll, míg a bal oldalon Hegedűs László Petőfi halála című festménye. Illetve majdnem, ugyanis a plakát készítői Photoshop segítségével az eredeti festményen lévő sárga-kék zászlós lándzsákat meghamisították, és kicserélték fehér-kék-piros, cári sasos lobogós lándzsákra. Ennek oka feltehetően az, hogy a képen Petőfit leterítő kozákok zászlója és az ukrán zászló színei gyakorlatilag megegyeznek.

Hirdetés


Hegedűs László Petőfi halála című festménye az eredeti zászlókkal (forrás: Wikipédia)

A másik plakáton az olvasható magyarul és ukránul: „Oroszország gyilkolta Magyarországot, gyilkolja Ukrajnát”. A felirat alatti képek egyike egy lyukas magyar zászlót ábrázol a Corvin közben, míg a plakát jobb oldalán egy lebombázott épület látható az ukrán lobogóval, arra utalva, hogy 1956-ban Oroszország Magyarországot gyilkolta, most pedig Ukrajnát.

Egyelőre nem tudni, ki finanszírozta a kép- és történelemhamisítással készített posztereket.

Hirdetés

Sajtóhírek szerint az egyik plakáton lévő QR-kód az ukrán legfőbb ügyészség weboldalára vezet, ahol az orosz háborús bűnöket sorolják. A Telex megkereste az ukrán vádhatóságot, hogy van-e közük a plakátokhoz, amire azt válaszolták: „a legfőbb ügyészség nem rendelte el az említett óriásplakátok gyártását és elhelyezését. A főügyészségnek a kihelyezésükkel kapcsolatban sincs információja”.

A portál szerint a Petőfi halálát ábrázoló, meghamisított plakátokon lévő kód a magyar Honvédelmi Minisztérium oldalán lévő, 2012-es, a segesvári csatáról szóló cikkre vezet. Információik szerint egy, Ukrajinszke Zakarpattia (Ukrán Kárpátalja) nevű oldalnak lehet köze a plakátokhoz, de az oldal üzemeltetői ismeretlenek, és nincs konkrét bizonyíték az összefüggésre.

Szemben a kárpátaljai kétnyelvű plakátokkal, a Magyarországon közzétett „Ruszkik, haza!” feliratú óriásposztereknél lehet tudni, hogy a kampány a Nyugati Pályán Facebook-oldal megbízásából készült, és azt az USA budapesti nagykövetsége támogatta.

Hirdetés

Hirdetés