Jobboldali Médiahírek

Hírexpress, hírblog – Hírek itthonról és a nagyvilágból Önnek!

HírekVilág

Hamarosan komoly meglepetés érheti az ukránokat

Hirdetés

Az F-16-os repülőgépeket korábban vezető veterán pilóták szerint azok a gépek, amelyeket Ukrajna kap, vagy a védelemre korlátozódnak, vagy nagyon magas kockázatú műveletekben lesznek bevethetők számol be a hírről a Bloombergre hivatkozva a Portfolio. Figyelmeztetnek arra is, hogy a valószínűleg Ukrajnába küldendő F-16-osok gyengébb radarral és rövidebb hatótávolságú rakétákkal rendelkeznek, mint a legmodernebb orosz repülőgépek és légvédelem.

A Bloombergnek nyilatkozó veterán pilóták szerint a General Dynamics Corp. vadászbombázói jelentős előrelépést jelentenek azokhoz a szovjet korabeli gépekhez képest, amelyekkel az ukrán pilóták eddig repültek, azonban a most érkező F-16-osok vélhetően még mindig gyengébb radarral és rövidebb hatótávolságú rakétákkal rendelkeznek, mint a legmodernebb orosz repülőgépek és légvédelem.

Olyan lesz, mintha … egy Ladáról átváltottak volna egy Honda Accordra

Hirdetés

– mondja Brynn Tannehill, egy volt pilóta, ugyanakkor hozzátette, hogy

a fizika törvényeit nem lehet legyőzni.

A pilóták szerint Ukrajna kissé túlbecsüli az F-16-osok háborúbeli szerepét és képességeit. John Venable, az amerikai légierő egykori F-16-os pilótája például azt mondta, hogy

Hirdetés

ha az oroszok felé is repülnének velük, az orosz radarok vélhetően még azelőtt észlelik az F-16-os repülőket, hogy elég közel kerülnének a lövéshez.

Venable szerint a legokosabb, ha a pilóta ilyenkor valamilyen fedezéket keres magának egy domb mögött a géppel, mielőtt lelövik azt egy rakétával. Éppen emiatt nem annyira optimista a vélhetően a dél-ukrajnai nyílt síkságokra összpontosuló ukrán ellentámadás kapcsán sem. A cikk azt is írja, hogy Venable szerint a keleti dombosabb terepen a pilóták az utolsó pillanatig a földhöz lapulva tudnak maradni, és csak az utolsó pillanatban jönnek elő, ahogyan ezzel most is próbálkoznak az elöregedett MiG-jeikkel és Szuhojokkal. Ez azt jelenti, hogy

hirtelen 30 fokos szögben felemelkednek, és a normál gravitációs erő négy-ötszörösét tapasztalják meg, mielőtt lőnek, majd újra fedezékbe merülnek. De a siker esélye egyetlen rakétával korlátozott, és a kezdeti meglepetés után az oroszok már számítanának erre a cselre

Hirdetés

– tette hozzá a veterán pilóta.

Nehezen tudnak alkatrészeket szerezni az ukránok

Az F-16-osokkal egyes ukrán célok, mint például a cirkálórakéták lelövése, valóban kivitelezhetetlenek, mondja Dan „Two Dogs” Hampton, aki 151 harci bevetésen vett részt F-16-ossal a két öbölháború idején és Koszovóban. Ezt azzal magyarázza, hogy csak rövid idő telik el a között, hogy a radar észlel egy cirkálórakétát, és a pillanat között, amikor az eléri a célját. Ahhoz tehát, hogy egy F-16-os sikerrel járjon, túl sok értékes órát kellene a levegőben körözve töltenie. Optimistább viszont azzal kapcsolatban, hogy az orosz légvédelem ellen hogyan boldogulnának. Hampton szerint

Hirdetés

bár az orosz SZ-400-as légvédelmi rakétarendszereket pont az olyan 4. generációs repülőgépek, mint például az F-16-osok legyőzésére fejlesztették ki, semmi sincs kőbe vésve.

Mindettől függetlenül Hampton is egyetért azzal, hogy F-16-osokat érdemes küldeni. Ezek egyértelmű jelét adnák a szövetségesek hosszú távú elkötelezettségének, másrészt az ukrán légierő nehezen tudja beszerezni a megmaradt szovjet korabeli repülőgépeinek levegőben tartásához szükséges alkatrészeket. Az F-16-osok már csak pótlásként is értékesek lennének, és nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy sakkban tartsák Oroszország még mindig nagy és veszélyes légierejét.

Egyesek azt is állítják, hogy az F-16-osokat fel lehetne „turbózni” különféle alkatrésszel és technikai rendszerrel, azonban Venable szerint felvetődik a kérdés, hogy a megfelelően felszerelt F-16-osok szállítására fordított több százmillió dollárt nem lehetne-e hatékonyabban Ukrajna földi légvédelmére vagy más fegyverrendszerekre költeni.

Hirdetés

A Bloomberg megjegyzi, hogy

az F-16-osoknak a legújabb AMRAAM típusú légvédelmi rakétákra lenne szükségük ahhoz, hogy esélyük legyen túlszárnyalni azokat a 200 kilométeres hatótávolságú  rakétákat, amelyeket Oroszország Szu-35-ös vadászgépei használnak az ukrán légierő ellen. Ezeket a Pentagon 2023-as költségvetésének indoklásában darabonként 1,8 millió dollárra becsülték.

Forrás: Origo

Hirdetés