Egy orosz képviselő megnevezte a Wagner-lázadás okát
A Wagner-csoport volt az egyetlen katonai alakulat, amely nem sokkal azelőtt, hogy a múlt heti felkelése előtt megtagadta a szerződés aláírását az orosz védelmi minisztériummal – közölte csütörtökön Andrej Kartapolov vezető orosz parlamenti képviselő.
Kartapolov, aki az Állami Duma védelmi bizottságát vezeti, újságíróknak nyilatkozva kifejtette, hogy néhány nappal a Wagner lázadása előtt az orosz védelmi minisztérium kijelentette, hogy minden katonai csoportnak szerződést kell kötnie a minisztériummal, amit „teljesen helyesnek” nevezett.
„Wagneren kívül mindenki… eleget tett ennek. Kivéve ezt az urat [Prigozsin], aki ezt megtagadta”
– mondta a képviselő.
Ezzel a cáfolattal szembesülve az orosz hatóságok közölték a csoporttal, hogy a továbbiakban nem vesznek részt az ukrajnai katonai akciókban – jelentette ki Kartapolov.
„Ez azt jelenti, hogy nem lesz több pénz, nem lesz több pénzügyi vagy anyagi támogatás sem. Márpedig Prigozsin úr számára a pénz egy egy nagyon fontos, sőt, talán döntő tényező”.
Ennek következtében a pénzelvonással való fenyegetés, a „túlzott és ostoba ambíciók” és az érzelmileg „izgatott állapot” „hazaáruláshoz és [Prigozsin] fegyveres testvéreinek megtévesztéséhez” vezetett – mondta a képviselő.
A Wagner vezetője a múlt pénteken kezdett zendülésbe, megtorlást ígérve, azt követően, hogy az orosz védelmi minisztériumot azzal vádolta, hogy halálos rakétacsapást mért a csoport egyik táborára. A minisztérium tagadta ezeket a vádakat.
A következő órákban a Wagner-csapatok bevonultak a dél-oroszországi Rosztov-na-Don városába, majd Moszkva felé indultak. Prigozsin azonban szombaton leállította a zendülést, cserébe az orosz kormánytól kapott „biztonsági garanciákért”, egy Alekszandr Lukasenko fehérorosz elnök által közvetített alku részeként.
Nem sokkal a felkelés kezdete előtt az orosz védelmi minisztérium bejelentette, hogy több mint 20, az Ukrajnával folytatott ellenségeskedésekben részt vevő orosz önkéntes szervezet szerződést kötött a védelmi minisztériummal. Prigozsin azonban nem volt hajlandó követni a példát, azt állítva, hogy csoportja „rendkívül hatékony egység”, amely „szervesen illeszkedik a teljes rendszerbe”.
Kedden Vlagyimir Putyin orosz elnök felfedte, hogy a Wagner-csoport teljes mértékben az állami finanszírozástól függ, maga Prigozsin pedig több milliárd rubelt keresett a hadsereggel kötött élelmezési szerződéseken.
Putyin dicsérte az orosz hadsereget és a biztonsági szolgálatokat, amiért hatékonyan ” megakadályoztak egy polgárháborút”.
Forrás: NIF
Follow @jobboldalihirek