Jobboldali Médiahírek

Hírexpress, hírblog – Hírek itthonról és a nagyvilágból Önnek!

HírekVilág

Putyin kitálalt: Afrika szinte semmit sem kapott a gabonamegállapodásból

Hirdetés

Vlagyimir Putyin elnök az idén Szentpéterváron megrendezésre kerülő második Oroszország-Afrika csúcstalálkozó és az Oroszország-Afrika Gazdasági és Humanitárius Fórum előtt megjelent cikkében kijelentette, hogy a fekete-tengeri gabonaegyezménynek már nincs értelme, mivel az nem szolgálta eredeti humanitárius célját.

Oroszország eredetileg csak azért egyezett bele az úgynevezett “gabonaegyezménybe”, mert annak állítólagos célja a globális élelmezésbiztonság biztosítása és az éhínség veszélyének csökkentése volt Afrikában, Ázsiában és Latin-Amerikában – írta Putyin a nagy afrikai médiumok számára írt és a Kreml által hétfő kora reggel megosztott cikkében.

“Ezt az “alkut” azonban, miközben a Nyugat nyilvánosan a jóakarat gesztusaként hirdette, amely Afrikának kedvez, valójában szégyentelenül kizárólag az Ukrajnából gabonát exportáló és továbbértékesítő amerikai és európai nagyvállalatok meggazdagodására használták fel” – írta az orosz elnök.

Hirdetés

Putyin szerint a legszegényebb országok, mint Etiópia, Szudán és Szomália, valamint Jemen és Afganisztán a szállítmányok kevesebb mint 3 százalékát kapták, míg az ukrán gabonaexport több mint 70 százaléka a magasabb jövedelmű országokba, köztük az Európai Unió tagállamaiba került.

Nemcsak, hogy nem teljesült egyik ígéret sem, miszerint az orosz gabonaexport mentesül a szankciók alól, de a Nyugat még azt is megakadályozta, hogy Oroszország ingyenesen küldjön műtrágyát a legszegényebb országokba.

Putyin szerint mindössze két szállítmányt szállítottak – egy 20 ezer tonnás szállítmányt Malawiba és egy 34 ezer tonnás szállítmányt Kenyába, miközben több mint 200 ezer tonnát “még mindig gátlástalanul blokkolva tartanak az európaiak”.

Hirdetés

“És itt egy tisztán humanitárius kezdeményezésről van szó, amelyet mint olyat, mentesíteni kellene minden szankció alól” – tette hozzá.

Bár a nyugati szankciók “súlyosan akadályozzák” az orosz élelmiszerek fejlődő országokba történő szállítását, megnehezítve a szállítási logisztikát, a biztosításokat és a banki kifizetéseket, Putyin szerint csak 2022-ben Oroszország 11,5 millió tonna gabonát exportált Afrikába, és 2023 első felében további csaknem 10 millió tonnát szállítottak.

Putyin megígérte, hogy a nyugati nyomás nem fogja megakadályozni Moszkvát abban, hogy gabonát, élelmiszereket, műtrágyát és más árukat szállítson Afrikába.

Hirdetés

“Szeretnék biztosítékot adni arra, hogy országunk képes az ukrán gabonát kereskedelmi és ingyenes alapon is pótolni, különösen mivel idén újabb rekordtermésre számítunk” – írta Putyin.

A fekete-tengeri kezdeményezést – amelynek keretében Oroszország beleegyezett, hogy a szankciók enyhítéséért cserébe gabonaszállítmányok hagyják el Ukrajnát a fejlődő világ felé – 2022 júliusában írták alá az ENSZ és Törökország közvetítésével. Moszkva a múlt héten elutasította a megújítását, arra panaszkodva, hogy a Nyugat nem tartotta be ígéreteit a bankjainak a SWIFT-hez való visszakapcsolására, a kulcsfontosságú ammóniavezeték újraindítására, a mezőgazdasági gépek és alkatrészek behozatalának engedélyezésére és a szállítási biztosítások feloldására vonatkozóan. Amellett, hogy a Nyugat nem tartotta be a megállapodásban foglaltakat, Moszkva azt állította, hogy Ukrajna a humanitárius folyosókat arra használta fel, hogy fegyvereket juttasson a fekete-tengeri kikötőkbe.

Forrás: Orosz Hírek

Hirdetés

Hirdetés