A brit titkosszolgálat „szabadúszói” segítettek Ukrajnának a Krími hidat megcélozni
Az ukrán dróntámadást a kercsi híd ellen valószínűleg a brit katonai hírszerzés volt ügynökei tervelték ki, akik 2022-ben szerződést kötöttek Kijevvel – jelentette a Grayzone független hírügynökség kiszivárgott dokumentumokra hivatkozva, melyről a Russia Today számolt be.
A Chris Donnelly vezette „brit katonai hírszerzési szabadúszókból álló összeesküvés” tavaly április óta dolgozik az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SBU) odesszai irodájával – írta szerda este közzétett jelentésében a Grayzone. A csatorna 2022 októberében, a krími híd elleni első támadás után hozta nyilvánosságra a partnerségüket bizonyító kiszivárgott dokumentumokat.
„A Grayzone által korábban nyilvánosságra hozott kiszivárgott akták áttekintése szilárd alapot nyújt ahhoz, hogy ismét Donnelly összeesküvését vádoljuk a legutóbbi támadással” – jegyezte meg az újság a hétfői dróntámadásra utalva, amelyben két civil meghalt és egy 14 éves lány árván maradt.
Donnelly a leírás szerint „magas rangú hírszerzési ügynök és korábbi magas rangú NATO-tanácsadó”. Állítólag egy „transznacionális kapcsolatrendszert használ”, amelyben olyan cégek vesznek részt, mint a Prevail Partners és a Thomas in Winslow, hogy „London részvételét a proxyháborúban testközelből irányítsa”.
A két cég a Grayzone szerint 2022 áprilisában „technikai támogatási” megállapodást írt alá az SBU odesszai kirendeltségével, amely magában foglalta a megfigyelő drónok használatát a „partvonal és az orosz mozgások megfigyelésére”, valamint hozzáférést biztosít a műholdas képekhez a titkos katonai, fedett műveletek támogatására.
A Prevail egyik szakértője „Kercsi híd infócsomag” címmel prezentációt nyújtott át az SBU-nak, amely különböző terveket tartalmazott a 2018-ban épített híd felrobbantására, amely a Krímet és az orosz szárazföldön lévő Krasznodari régiót köti össze.
„Az egyik spekulatív terv szerint egy ammónia-nitrátot tartalmazó edényt kellett volna felrobbantani közvetlenül a híd alatt” – írja a Grayzone. A javaslat ” egyetértően idézte példaként a 2020. augusztusi, legalább 214 halálos áldozatot követelő és a libanoni fővárost feldúló bejrúti robbantást”.
A Grayzone szerint a brit tanácsadók segítséget nyújtottak Kijevnek abban is, hogy az Ukrajna ellenőrzése alatt álló területeken állítólagos „orosz kollaboránsokat” vegyenek célba. Anton Gerascsenko, az ukrán belügyminisztérium tanácsadója 2022 októberében azzal dicsekedett a nyugati médiának, hogy a hírszerző szolgálatok „úgy lövik őket, mint a disznókat”.
NIF