Hatalmas a baj: egy teljes kontinens sodródhat háborúba
Az ECOWAS nigeri beavatkozása kontinentális konfliktust kockáztat, figyelmeztetett a megbuktatott elnök tanácsadója.
Egy nigeri katonai beavatkozás szélesebb körű háborút indíthat el – mondta szerdán a RIA Novosztyinak Antinekar al-Hassan, a megbuktatott Mohamed Bazoum elnök politikai tanácsadója.
Nem hiszem, hogy az ECOWAS elköveti azt a hibát, hogy katonailag beavatkozik Nigerben, mert ha katonailag beavatkozik, az azt jelenti, hogy egész Afrika háborúba kerül – mondta a szakértő.
Ezen a pontos fontos megjegyezni, hogy egy esetleges háború legsúlyosabb következménye minden kétséget kizáróan az lenne, hogy
hatalmas migránsáradat indulhat meg Európa irányába a harcok nyomán.
Bazoumot július 26-án tartóztatta le egy Abdourahamane Tchiani tábornok által vezetett nigériai katonai csoport. A Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közössége (ECOWAS) azzal fenyegetőzött, hogy csapatokat vet be, hacsak nem állítják vissza a hatalomba, de a Niamey-hez intézett ultimátumuk vasárnap lejárt. A közösség időközben lezárta a határokat, és leállította a Nigerrel folytatott kereskedelmet és tranzakciókat. Al-Hassan kijelentette, hogy ellenzi ezeket a szankciókat, „illegálisnak és törvénytelennek” nevezve azokat.
A szankciók ellen vagyunk. Ezek a nigériai embereknek ártanak, nem a juntának – mondta.
Az új katonai kormány elutasított minden tárgyalást a megbuktatott elnökkel, aki al-Hassan szerint nem szándékozik lemondani.”Nem írt alá semmit, és nem készül lemondani. Inkább meghal, minthogy lemondjon” – mondta al-Hassan. Egy, a Washington Post-ban megjelent véleménycikkében Bazoum az „amerikai kormányhoz és az egész nemzetközi közösséghez fordult, hogy segítsen nekünk helyreállítani alkotmányos rendünket”.
Az ECOWAS katonai vezetői állítólag múlt pénteken véglegesítették háborús terveiket, de megjegyezték, hogy a tényleges beavatkozáshoz a közösség kormányainak politikai döntése szükséges. Csád és Guinea ellenezte mind a szankciókat, mind a nigeri beavatkozást, míg
Burkina Faso és Mali közölte, hogy bármilyen katonai lépést Niamey ellen úgy tekintenének, mint egy hadüzenetet mindkettőjük ellen is.
A Nigerben betiltott RFI francia műsorszolgáltató szerint
az ECOWAS mintegy 25 ezer fős erőt vonultat fel, amelynek nagy része a szomszédos Nigériából érkezik.
Az új katonai kormány Niameyben szerdán azzal vádolta Franciaországot, hogy terroristákat engedett szabadon, hogy azok megtámadhassanak egy nigeri katonai tábort, és hogy destabilizációs kampány keretében megsértette az ország légterét.
Forrás: Origo