Jobboldali Médiahírek

Hírexpress, hírblog – Hírek itthonról és a nagyvilágból Önnek!

HírekItthon

Orbán és Erdogan aláírja a „kölcsönös veszélyhelyzeti segítségnyújtást”

Hirdetés

Orbán Viktor kormányfő és Recep Tayyip Erdogan török elnök tárgyalásán napirenden volt a két ország közötti energetikai együttműködés és a svéd NATO-csatlakozás ratifikációjának ügye is – tájékoztatott vasárnap Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.


Képek: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

A tárcavezető leszögezte, hogy Magyarország és Törökország között eddig is stratégiai partnerség volt, a felek pedig már korábban megállapodtak arról, hogy ezen együttműködés szintjét kiemelt stratégiai partnerséggé emelik.

Hirdetés

Kölcsönös veszélyhelyzeti segítségnyújtás

Ennek megfelelően a török elnök ismét Budapestre látogat december 18-án, amikor megtartják a felső szintű stratégiai tanács ülését, amelynek során aláírják a megállapodást a kiemelt stratégiai partnerség megteremtéséről és a kölcsönös veszélyhelyzeti segítségnyújtásról – közölte.

„Ez világosan mutatja az elkötelezettséget a két ország között az együttműködés fokozására, másrészt azt, hogy mindkét ország kifejezetten sokat profitál ebből a kétoldalú együttműködésből” – jelentette ki.

Hirdetés


Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy sajnos az elmúlt időszakban több olyan esemény is történt, amely aktuálissá és indokolttá teszi az ilyen típusú megállapodásokat.

„Törökország rendkívül fontos, sőt nélkülözhetetlen szerepet játszik Magyarország energiaellátásának biztonságában, hiszen a Magyarországra irányuló földgázszállítások egy jelentős része Törökországon, a Török Áramlat gázvezetéken keresztül érkezik” – mutatott rá.

Törökországból is elindulhat a földgázszállítás

Hirdetés

Majd kifejtette, hogy Törökország tranzitszerepe tovább fog erősödni a magyar-azeri földgázszállítási szerződés életbe lépésével, valamint azzal, ha megindul a türkmenisztáni export is Európa irányába.

Illetve aláhúzta, hogy az energetikai együttműködés azáltal is új dimenzióba lép, hogy Törökországból is elindulhat a földgázszállítás, miután sikerült véglegesíteni a megegyezést az MVM és a Botas között 275 millió köbméternyi gáz jövő évi vásárlásáról.

„Ez a 275 millió köbméternyi földgáz majd hozzájárul az ország energiaellátásának biztonságához, és megteremti a fizikai földgázszállítási kapcsolatot Törökország és Magyarország között” – fogalmazott.

Hirdetés


„Erről is tovább fogunk lépni, hiszen most döntés született arról, hogy a török földgáz magyarországi bértárolásáról is megkezdjük a tárgyalásokat” – tette hozzá.

Svéd NATO-tagság

A miniszter végül beszámolt arról is, hogy szóba került Svédország NATO-tagságának ratifikációja is, és emlékeztetett rá, hogy a magyar és a török parlament is nyári szünetet tart, így majd ősszel válhat újra aktuálissá a napirendre vétel kérdése.

Hirdetés

„Abban maradtunk, hogy folyamatos egyeztetésben és kapcsolatban maradunk, tájékoztatjuk egymást a nemzeti parlamenti eljárások állásáról, illetve folyamatairól” – mondta.

Frissítés: Az MVM és a Botas megkötötte a szerződést

A kormány célja hazánk energiafüggetlenségének növelése, ennek érdekében az MVM energiatársaság közel 300 millió köbméter földgáz vásárlásáról állapodott meg a BOTAŞ török földgáz nagykereskedővel és szállítórendszer-üzemeltetővel – tájékoztatta az Energiaügyi Minisztérium vasárnap az MTI-t.

Közleményükben azt írták: a két társaság további együttműködési lehetőségeiről – többek között a folyamatban lévő CCGT beruházásokról – Czepek Gábor, az Energiaügyi Minisztérium közigazgatási államtitkára, az MVM igazgatóságának elnöke megbeszélést folytatott Alparslan Bayraktar török energiaügyi miniszterrel vasárnap Budapesten. Az egyeztetésen részt vett továbbá Burhan Özcan, a BOTAŞ török állami energiatársaság vezérigazgatója, Mithat Aydin, a társaság vezérigazgató-helyettese, Fazekas László, az MVM gazdasági vezérigazgató-helyettese és Fritsch László, a MVM CEEnergy Zrt. vezérigazgatója.

Emlékeztettek: a háború és szankciók okozta nemzetközi energiaválság egész Európában veszélybe sodorta az ellátás biztonságát és történelmi magasságokba növelte az energiahordozók világpiaci árát.

Jelezték, hogy a magyar kormány ebben a helyzetben is mindent megtesz az ellátásbiztonság megőrzéséért és az átlagfogyasztásig fenntartott rezsicsökkentéssel Európa legalacsonyabb gáz- és áramárait biztosítja a magyar családok számára. Ezért kiemelten fontos a stabilitás fenntartása, amiben a korábbiaknál is jobban felértékelődött az európai földgázellátás alternatív, stratégiai jelentőségű diverzifikációjának otthont adó Törökország szerepe.

A tárgyaláson a felek méltatták a BOTAŞ és az MVM Csoport együttműködését, amelyben a magyar cég – a korábbi tárgyalások eredményeképpen – összesen 275 millió köbméter földgázt vásárol meg török partnerétől. A földgázkereskedelmi szerződés részleteit ez év végéig dolgozzák ki a felek, így a társaságok a jövőben is folytatják az egyeztetéseket – olvasható a tárca közleményében.

(MTI)

Hirdetés