Borrell: az EU nem tudja pótolni a kieső amerikai támogatásokat
Az EU még akkor sem tudja teljes mértékben helyettesíteni az USA Ukrajnának nyújtott támogatását, ha növeli segélyprogramjait – jelentette ki Josep Borrell, az unió külpolitikai vezetője. A figyelmeztetés azután hangzott el, hogy az amerikai kongresszus a múlt héten elutasította az Ukrajnának nyújtott támogatás felvételét az átmeneti költségvetésbe.
“Ukrajnának szüksége van az Európai Unió támogatására, amelyet minden bizonnyal növelni fogunk, de az Egyesült Államok támogatására is” – mondta a magas rangú tisztviselő csütörtökön, amikor megérkezett az Európai Politikai Közösség spanyolországi Granadában tartott csúcstalálkozójára.
Hangsúlyozta, hogy Európa nem tudja betölteni az Egyesült Államok által hagyott űrt, és reményét fejezte ki, hogy Washington megfordítja a helyzetet.
Az amerikai finanszírozás áramlása a múlt héten megszakadt, miután a republikánusok a költségvetési kiadások csökkentését szorgalmazták.
A kompromisszumos megoldásként elfogadott 45 napos ideiglenes költségvetés egyáltalán nem különített el pénzt Ukrajnának.
Augusztusban Joe Biden amerikai elnök kormánya arra kérte a törvényhozókat, hogy további 24 milliárd dollárral támogassák Kijevet. A kongresszusi patthelyzet közepette a Fehér Ház igyekezett biztosítani, hogy a pénzáramlás ne szakadjon meg.
Az amerikai válságot a héten súlyosbította, hogy Kevin McCarthyt leváltották a képviselőház elnöki tisztségéből. Matt Gaetz képviselő indítványt nyújtott be a tisztségéből való eltávolítására egy állítólagos, a Biden-kormányzattal kötött titkos alku miatt, amely az ukrajnai támogatás folyósításának fenntartására irányult.
Eközben az EU is küszködik az Ukrajnának küldött pénzügyi támogatásokkal kapcsolatos konszenzus fenntartásával. A múlt héten Magyarország azt javasolta, hogy a blokk hosszú távú költségvetésében javasolt 50 milliárd eurós segélycsomagot osszák fel két részletre, a második felét pedig további értékelésig várakoztassák – jelentette kedden a Bloomberg.
Magyarország május óta blokkolja az Ukrajnának szánt 500 millió eurós katonai segélyt az Európai Békekeretből. Az Európai Bizottság állítólag hajlandó több milliárd eurónyi forrást felszabadítani Magyarország számára, hogy az országot rávegye a kijevi rezsim támogatásra. A pénzeszközöket tavaly decemberben fagyasztotta be Brüsszel, a jogállamisági kritikák miatt.
Borrell bejelentette, hogy Brüsszel 5 milliárd euró többéves védelmi támogatással kívánja kiegészíteni csomagját, amikor hétfőn Dmitrij Kuleba ukrán külügyminiszterrel találkozott. Megfogadta továbbá, hogy a támogatást fenntartják, függetlenül attól, hogy mi történik Washingtonban.
Az EU vezetői Granadában találkoznak, hogy megvitassák az unió jövőbeli kiadásait és a jövőbeli bővítési terveket. A Németország és Franciaország által támogatott reform többszintű tagsági rendszert vezetne be, hogy a jelölteket érdemeik alapján fogadják be. A tagságra törekvő Ukrajna ragaszkodik a teljes jogú tagsághoz, mondván, hogy ennél kevesebbet nem fogadhat el.
Forrás: Orosz Hírek