Az EU alternatív finanszírozási tervet készít Ukrajnának, ha Magyarország blokkolja a mentőcsomagot
Az uniós országok alternatív finanszírozási tervet készítenek Ukrajna számára arra az esetre, ha Magyarország nem hagyja jóvá a több milliárd eurós mentőcsomagot – idézte a Bloomberg hírügynökség a tárgyalásokat ismerő forrásokat.
“Az Európai Unió országai egy olyan vészhelyzeti tervet fontolgatnak, amely arra az esetre biztosítaná a nagyon szükséges támogatást Ukrajnának <…>, ha Magyarország megvétózza a jelenlegi 50 milliárd eurós finanszírozási javaslatot” – írta a hírügynökség.
A Bloomberg szerint az alternatíva az uniós országok garanciáit tartalmazná a finanszírozás piacok bevonására. Mint írták, több állam is egy ilyen megoldás gyors megtalálását követeli, hogy növeljék a nyomást Orbán Viktor magyar miniszterelnökre. Spanyolország azonban az EU hosszú távú költségvetésének keretében történő finanszírozás mellett érvelt.
Júniusban Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság vezetője bejelentette az EU 2024-2027-es költségvetésének felülvizsgálatát, és azt javasolta, hogy az országok 66 milliárd euróval növeljék azt Kijev megsegítésére, az unió védelmi képességeinek megerősítésére és a migrációs programok végrehajtására. Ebből 50 milliárd eurót támogatás és hitel formájában javasolnak Ukrajnának juttatni a következő négy évre.
Orbán viszont komolytalannak nevezte a javaslatot, mivel nem tudni, hová ment a kijevi hatóságoknak korábban adott pénz.
Ukrajna finanszírozásának kérdését az október 26-27-i EU-csúcson vitatták meg. Akkor az uniós vezetők Magyarország és Szlovákia álláspontja miatt nem tudtak megállapodni a Kijevnek nyújtandó támogatásról.
Magyarország a különleges hadművelet kezdete óta ellenzi az orosz energiaszállításokra vonatkozó szankciók bevezetését és a fegyverek küldését az ukrán hadseregnek. Tavaly tavasszal az ország parlamenti rendeletben tiltotta meg, hogy a területéről fegyvereket szállítsanak Ukrajnába.
Mint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter megjegyezte, Magyarország a magyarok által lakott Kárpátalját igyekszik biztosítani, mert a területén keresztül történő fegyverszállítás legitim katonai célpontot jelentene. Az ország vezetése többször hangsúlyozta, hogy Magyarország a béketárgyalások mielőbbi megkezdését támogatja.
Forrás: Orosz Hírek