Katari miniszterelnök: nem a Hamász ejtette foglyul a civileket, most próbálják felkutatni őket
A tűzszünet meghosszabbítása fejében a Hamásznak „meg kell találnia” több tucatnyi olyan túszt, akiket más fegyveres csoportok tartanak fogságban a Gázai övezetben – mondta a Financial Times hétfői kiadásában megjelent nyilatkozatában a katari miniszterelnök.
Muhammad bin Abdul Rahman Ál Száni a londoni üzleti napilapnak elmondta: tudomása szerint negyvennél több olyan gyereket és nőt tartanak fogságban Gáza területén, akiket nem az övezetet uraló csoport ejtett túszul az Izrael déli részében október 7-én elkövetett támadás során.
A katari miniszterelnök a Financial Timesnak adott interjúban kijelentette: a tűzszünet meghosszabbítható, ha a Hamásznak sikerül felkutatnia további gyermekeket és nőket, akik nem az ő fogságában vannak.
„Még nincs egyértelmű információnk arról, hogy közülük hányat sikerül megtalálni, de a tűzszünet egyik célja éppen az, hogy a Hamásznak legyen ideje az eltűntek felkutatására” – fogalmazott a katari kormányfő.
Hozzátette: a Hamász azt közölte Katarral, hogy fegyveresei nem is ejtettek foglyul civileket az októberi rajtütés során, a szervezet szerint más militáns csoportok, illetve az áttört határkerítésen keresztül Izraelbe behatoló palesztinok hurcoltak magukkal civileket Gázába.
A túszok elengedéséről szóló megállapodásban azért szerepel ötven gyermek és nő szabadon bocsátása, mert a Hamász azt közölte, hogy „ez az a szám, amelyre biztosítékot tud vállalni” – fogalmazott a brit lapnak nyilatkozva a katari kormányfő.
Hozzátette: Izrael hajlandó a tűzszünet meghosszabbítására, ha van bizonyíték arra, hogy a Hamász ennél több gyermek és nő elengedését tudja elérni.
Muhammad bin Abdul Rahman Ál Száni szerint a Gázai övezetben jelen lévő másik csoport, az Iszlám Dzsihád egyeztet a Hamásszal a túszok elengedése ügyében.
A katari miniszterelnök szerint „komoly csalódást” okoz a térségben, hogy a nyugati hatalmak nem gyakorolnak nagyobb nyomást Izaelre a hadműveletek befejezése végett. Kijelentette: ha nem sikerül meghosszabbítani a tűzszünetet, az destabilizálhatja az egész térséget, és a gázai háború „egy teljes nemzedéknyi” fiatal arab radikalizálódásának kockázatával jár.
(MTI nyomán)