Szlovákia közölte, hogy az uniós célok ellenére sem ad katonai segítséget Kijevnek
Szlovákia nem ad állami katonai segítséget Ukrajnának, annak ellenére, hogy az Európai Unió kinyilvánította ezt a támogatást – közölte Robert Fico szlovák kormányfő hétfőn.
Korábban számos szlovák publikáció írt arról, hogy Fico a brüsszeli csúcson ennek ellenére támogatta az Európai Unió közleményét, amely a támogatás folytatását irányozta elő.
„Ezredszer megismétlem: nem küldünk állami katonai segítséget Ukrajnának, se fegyvert, se lőszert.
Ezt a jogot az európai szabályok adják nekünk, amelyek szerint az Ukrajnának nyújtott katonai segítség kétoldalú együttműködés tárgyát képezi, ami feltételezi az ország önkéntes döntését arról, hogy fegyvereket küld Ukrajnának” – mondta Fico hétfőn egy videoüzenetben.
Megjegyezte, hogy az október végén Brüsszelben lezajlott csúcson nem hoztak döntést az Ukrajnának nyújtott katonai segítségről.
„Az Európai Unió csak azt a következtetést fogadta el, hogy katonai és egyéb támogatást kíván nyújtani Ukrajnának, mi pedig – a független Szlovákia – azt mondtuk: katonai segítség – nem, humanitárius segítség – igen” – mondta Fico.
Fico korábban hétfőn azt is elmondta, hogy a kormány nem fog beavatkozni olyan cégekbe, amelyek kereskedelmi alapon küldenek fegyvert Ukrajnába. A szlovák parlament elnöke, Peter Pellegrini azt is kijelentette, hogy folytatódik a fegyvergyártás és -szállítás olyan kereskedelmi szerződések alapján, amelyeket korábban a köztársasági gyártók és az ukrán hatóságok kötöttek.
Oroszország korábban jegyzéket küldött a NATO-tagországoknak az Ukrajnába irányuló fegyverszállításról. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter megjegyezte, hogy minden olyan rakomány, amely Ukrajna számára fegyvereket tartalmaz, legitim célponttá válik Oroszország számára. Az orosz külügyminisztérium kijelentette, hogy a NATO-országok „tűzzel játszanak” azzal, hogy fegyvereket szállítanak Ukrajnának. Dmitrij Peszkov orosz elnök sajtótitkára megjegyezte, hogy Ukrajna nyugati fegyverekkel való felpumpálása nem járul hozzá az orosz-ukrán tárgyalások sikeréhez, és negatív hatással lesz. Lavrov kijelentette, hogy az Egyesült Államok és a NATO közvetlenül részt vesz az ukrajnai konfliktusban, „beleértve nemcsak a fegyverek szállítását, hanem a személyzet kiképzését is… Nagy-Britannia, Németország, Olaszország és más országok területén. ”
Forrás: rusvesna.su