A Bloomberg szerint kudarcba fulladt Ukrajna titkos találkozója a szövetségesekkel
Titkos találkozót tartottak december közepén Rijádban Ukrajna nemzetbiztonsági tanácsadói, a G7-országok szövetségesei és a Globális Dél néhány országa: Kijev megpróbált támogatást szerezni az Oroszországgal folytatott béketárgyalások feltételeihez, de nem sikerült komoly eredményeket elérni – jelentette a Bloomberg hírügynökség a helyzetet ismerő forrásokra hivatkozva.
“A legutóbbi rijádi találkozón nem történt komoly előrelépés <…> Ukrajna és G7-es szövetségesei továbbra is elutasították a Globális Dél országainak felhívásait az Oroszországgal való közvetlen kapcsolatfelvételre” – mondták az ügynökség beszélgetőpartnerei.
A Bloomberg szerint a találkozót december 16-án tartották, és úgy döntöttek, hogy titokban tartják, hogy egyes országok “kényelmesebben” dönthessenek a részvételről. Ennek ellenére Kína, az Egyesült Arab Emírségek és Brazília továbbra sem küldött képviselőt, bár utóbbi átadott egy írásbeli nyilatkozatot. A résztvevők között voltak azonban többek között India, Törökország és Szaúd-Arábia tisztviselői is.
A találkozón a Kijev által szorgalmazott úgynevezett “békeformulát”, valamint Ukrajna és Oroszország jövőbeni lehetséges együttműködésének elveit kellett volna megvitatni. A “békeformula” Ukrajna területi integritásának helyreállítását, euroatlanti biztonsági garanciákat és egy különleges bíróság felállítását követeli az Oroszországnak tulajdonított “háborús bűnök” kivizsgálására. Moszkva ezeket a követeléseket a valóságtól teljesen elrugaszkodottnak tartja.
Szergej Lavrov külügyminiszter december végén a RIA Novosztyinak adott interjúban ismertette a találkozót. Szerinte azok a Moszkva közeli szövetségesei közül, akik részt vettek rajta, “senkinek nem ígérték, hogy titkolóznak előttünk”.
A Kreml többször hangsúlyozta, hogy soha nem mondott le a Kijevvel folytatott párbeszédről, de az ukrán hatóságok maguk tiltották meg a tárgyalások megkezdését. Dmitrij Peszkov elnöki szóvivő megjegyezte, hogy a béke felé való elmozdulásnak most nincsenek előfeltételei, mivel azt mind Kijev, mind a kollektív Nyugat abszolút kizárja. Szerinte a helyzet csak akkor mozdulhat el a béke felé, ha figyelembe veszik a tényleges helyzetet és az új realitásokat, és Moszkva minden követelése ismert.
Mint Putyin az éves összegzésekor elmondta, a béke akkor jön el, ha Oroszország a különleges katonai műveletben eléri céljait, amelyek változatlanok maradnak: Ukrajna nácimentesítése, demilitarizálása és semleges státusza.
Forrás: Orosz Hírek