Elon Muskot Nobel-békedíjra jelölték
Marius Nilsen norvég politikus szerint a milliárdos hozzájárult, hogy a világ egy összekapcsolt és biztonságosabb hely legyen.
A norvég parlamenti képviselő azt javasolta, hogy a 2024-es Nobel-békedíjat Elon Musk kapja, azzal érvelve, hogy a dél-afrikai születésű vállalkozó a Twitter felvásárlásával és az ukrán hadsereg műholdas kommunikációval való ellátásával a szólásszabadságot támogatta – számolt be róla a New York Post.
A kedden előterjesztett jelölésben Marius Nilsen, a Progresszív Párt képviselője úgy érvelt, hogy Musk
a párbeszéd, a szólásszabadság és a véleménynyilvánítás lehetőségének hajthatatlan védelmezéséért” érdemli meg a díjat.
A visszhangkamrák, és a polarizálódó világ hanyatláshoz vezetnek mondta – mondta Nilsen. Az egymást kiegészítő nézetek, vélemények és gondolatfolyamok a legjobb ötleteket szabadítják fel – tette hozzá. Megjegyezte továbbá, hogy Ukrajna a Musk-féle SpaceX által üzemeltetett Starlink műholdas rendszert használja „az orosz támadás kivédésére”.
„A Musk által alapított, tulajdonolt vagy vezetett technológiai cégek sokasága, amelyek célja a társadalmak jobbá tétele, a Földdel és a világűrrel kapcsolatos ismeretek bővítése, valamint a kommunikáció és az összeköttetés globális lehetővé tétele (…)
hozzájárult ahhoz, hogy a világ összekapcsolt és biztonságosabb hely legyen”
– érvelt jelölésében Nilsen.
A Nobel-békedíj nyerteseit októberben jelentik be. Az idei verseny különösen kiélezett, a jelölek között ott van Donald Trump korábbi amerikai elnök, Julian Assange a WikiLeaks kiadója, Ferenc pápa, Antonio Guterres ENSZ-főtitkár, Hind Khoudary palesztin újságíró, Jens Stoltenberg NATO-főtitkár, Gustavo Petro kolumbiai elnök – valamint több civilszervezet is.
A tavalyi díjat Narges Mohammadi iráni aktivista kapta, „az iráni nők elnyomása elleni harcáért, valamint az emberi jogok és a mindenki szabadságának előmozdításáért folytatott küzdelméért”. 2022-ben a díjat „emberi jogi szervezetek” és fehérorosz, ukrán és orosz aktivisták között osztották fel.
Forrás: Mandiner