Jobboldali Médiahírek

Hírexpress, hírblog – Hírek itthonról és a nagyvilágból Önnek!

HírekVilág

Még több német katona érkezett az orosz határhoz

Hirdetés

Németország egy előretolt katonai csoportot küldött Litvániába egy teljes haderővel rendelkező páncélos dandár állandó állomásoztatására vonatkozó tervek részeként az Oroszországgal határos balti államban. Moszkva a missziót fenyegetésnek minősítette, amely válaszul különleges intézkedéseket igényel.

Boris Pistorius német védelmi miniszter is azok között volt, akik hétfőn Berlinből Vilniusba induló 21 katonai szolgálattevőt és polgári alkalmazottat búcsúztattak. A miniszter méltatta a Bundeswehr bevetését, amely “a szolidaritás egyértelmű jele” Németország NATO-társával szemben.

A litván dandár, vagyis a 45. páncélosbrigád a tervek szerint mintegy 4800 katonát és 200 polgári alkalmazottat fog magában foglalni, mire 2027-ben teljes mértékben működőképessé válik. Az ország délkeleti részén lévő Rudninkai gyakorlótéren, valamint Rukla város közelében lesz a székhelye.

Hirdetés

A német csapatok egy része mindössze 20 kilométerre lesz az Oroszország egyik legfontosabb szövetségesének számító Belorusszal közös határtól. Litvánia az orosz Kalinyingrádi enklávéval is határos.

Litvánia, amely évek óta fejleszti a külföldi csapatok elhelyezéséhez szükséges infrastruktúrát, történelmi jelentőségűnek nevezte a német telepítést. Az előretolt csapat megérkezése négy hónappal az állandó misszióra vonatkozó ütemterv aláírása után “a mélyebb litván-német partnerség új oldalát” jelenti – jelentette ki Laurynas Kasciunas védelmi miniszter a csapatok üdvözlésekor.

Vilnius a német erőket Oroszországgal szembeni elrettentő eszközként emlegette, bár Moszkva úgy tekint rá, mint újabb bizonyíték arra, hogy a NATO benyomul a határaihoz.

Hirdetés

“Ezzel folytatódik a feszültség eszkalálódása, a határainkon a minket fenyegető forró pontok létrehozása, ami minden bizonnyal különleges intézkedéseket tesz szükségessé biztonságunk garantálása érdekében” – mondta Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.

Moszkva azzal vádolja Washingtont, hogy figyelmen kívül hagyja a NATO európai bővítésével kapcsolatos aggodalmait, amely a szovjet vezetésnek tett ígéreteinek megszegésével történt, amikor az 1990-es évek elején beleegyezett a német egyesítésbe.

A Moszkva és Kijev közötti jelenlegi ellenségeskedést, amely az Egyesült Államok vezette katonai blokk szerint fokozott jelenlétet igényel Kelet-Európában és a Baltikumban, orosz tisztviselők szerint a NATO Ukrajnába való kúszó terjeszkedése váltotta ki.

Hirdetés

A német csapatok 2017 óta részei az úgynevezett “megerősített előretolt jelenlétű litván harccsoportnak”, a Ruklában állomásozó 1700 fős multinacionális erőnek.

Forrás: Orosz Hírek

Hirdetés

Hirdetés