Macron nem nyugszik: koalíciót épít, hogy csapatokat küldjön Ukrajnába
A francia elnök azt állította, hogy több szövetséges már beleegyezett, hogy katonai kiképzőket telepítsen a volt szovjet köztársaságba.
„Hatékonysági okokból szeretnénk koalíciót kötni, és több partnerünk már beleegyezett” – mondta Macron újságíróknak pénteken Párizsban. „Az elkövetkező napokat arra fogjuk használni, hogy véglegesítsük a lehető legnagyobb koalíciót, amely képes válaszolni Ukrajna kérésére.”
Macron Franciaországon kívül nem nevesítette azokat az országokat, amelyek vállalták, hogy trénereket küldenek Ukrajnába
Azzal érvelt, hogy az Ukrajnán belüli kiképzési munkát végző szakemberek kiküldése nem válthat ki orosz választ.
„Nem állunk háborúban Oroszországgal” – mondta Macron. „Nem akarunk eszkalációt, de minden tőlünk telhetőt meg akarunk tenni, hogy segítsük Ukrajnát az ellenállásban. Eszkaláció-e, ha Ukrajna arra kér bennünket, hogy a saját földjén képezzünk ki mozgósított katonákat? Nem, ez nem azt jelenti, hogy embereket – európai vagy szövetséges katonákat – telepítenek a frontvonalra.”
Macron Zelenszkij látogatását követően fejtette ki a fentebbieket. Csütörtökön bejelentette, hogy Franciaország Mirage 2000 típusú vadászgépeket küld Kijevbe, és ukrán pilótákat képez ki. Állítólag ez év végéig tart, amíg a pilóták készen állnak a harci repülőgépek vezetésére.
A francia erők már mintegy 10 000 ukrán katonát képeztek ki Franciaországban és más NATO-országokban. Litvánia és Észtország nyilvánosan is javasolta, hogy hajlandóak lennének oktatókat telepíteni Ukrajnán belül.
Kaja Kallas észt miniszterelnök a múlt hónapban azt mondta, hogy NATO-kiképzők már működnek a harcok sújtotta országban
Orosz tisztviselők arra figyelmeztettek, hogy az Ukrajnában tartózkodó külföldi katonák legitim támadási célpontnak minősülnek, függetlenül feladataiktól és tartózkodási helyüktől. Az orosz külügyminisztérium szerint Macron „harci retorikája” és provokatív kijelentései fokozták az ukrajnai válságot.
Macron februárban kezdett nyilvános megjegyzéseket tenni az ukrajnai csapatok telepítésének lehetőségéről, ami kiváltotta egyes NATO-szövetségesek visszaszorítását és a Kreml figyelmeztetését, hogy ez a lépés elkerülhetetlenül közvetlen konfliktushoz vezet Oroszországgal. Joe Biden amerikai elnök állítólag elutasította Macron javaslatát, hogy oktatókat küldjön Kijevbe, arra hivatkozva, hogy a tűzvonalba kerülhetnek, és eszkalációt okozhatnak.