Scholz: Németország soha nem fogja támogatni a tűzszünetet Ukrajnában
Olaf Scholz német kancellár szerint Berlin nem támogathat semmilyen olyan tűzszüneti felhívást, amely azt eredményezné, hogy Kijev elismeri a vereséget.
Miközben Scholz szerdán a Bundestag képviselőinek kérdéseire válaszolt, Gesine Loetzsch baloldali törvényhozó az orosz-ukrán konfliktusban való német részvételről és a tűzszünet lehetőségéről kérdezte.
“Véleményem szerint egy olyan tűzszünetet, amely Ukrajna kapitulációjával jár, mi Németországként soha nem támogathatunk” – válaszolta Scholz a Deutsche Welle állami irányítású csatorna szerint.
A német kancellár úgy érvelt, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök tűzszüneti feltételei Ukrajna megadásával érnek fel, Moszkvát “cinikusnak” nevezte, aki nem érdekelt a konfliktus lezárásában.
“Putyin csak azért beszél béketárgyalásokról, hogy folytathassa a háborút. Ezt nem fogjuk hagyni” – mondta Scholz.
Az orosz elnök a múlt hónapban több feltételt is megnevezett, mielőtt megkezdődhetnének a béketárgyalások Ukrajnával. Moszkva abban a pillanatban tűzszünetet rendelne el, amikor Kijev kivonja csapatait mind a négy, Oroszországhoz csatlakozott régió területéről, és hivatalosan bejelenti, hogy nem kíván többé a NATO-hoz csatlakozni – mondta.
A béke megkötése előtt az összes nyugati szankció feloldásának és az ukrán kormány “demilitarizálásának és denácifikálásának” is meg kellene történnie.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök a hét eleji kijevi látogatásán “gyors tűzszünetet” javasolt Volodimir Zelenszkijnek, de azt mondta, hogy az ukrán elnöknek ez “nem nagyon tetszett”.
Scholzot arra is felkérték, hogy garantálja, hogy Németország nem válik a háború részesévé. Berlin volt az ukrán ügy legnagyobb uniós támogatója, ugyanakkor ragaszkodott ahhoz, hogy ez nem teszi Németországot az ellenségeskedések részesévé.
“Igen, ezt a garanciát megadom” – mondta Scholz. “Kancellárként kiállok mellette”.
Németország kormányzó “közlekedési lámpás” koalícióját megingatta a múlt havi európai parlamenti választásokon elért rendkívül gyenge szereplés, ami olyan találgatásokhoz vezetett, hogy Scholznak a közeljövőben le kell mondania. A kancellár elismerte, hogy “sokan nem értenek egyet az Ukrajna támogatásával és az Oroszország elleni szankciókkal”, de nem volt hajlandó változtatni politikáján.
Forrás: Orosz Hírek