Magyarország szigorított az ingyenes lakhatást igénylő ukrán menekültekre vonatkozó szabályokon
Magyarország megszigorította az ingyenes lakhatást igénylő ukrán menekültekre vonatkozó szabályokat. Azok, akik Ukrajna azon területeiről érkeznek, amelyeket a magyar kormány a konfliktus által nem érintettnek tekint, a szerdán életbe lépett új szabályok értelmében már nem jogosultak ingyenes lakhatásra.
Más uniós országokhoz hasonlóan Magyarország is menedéket és állami támogatást nyújtott azoknak az ukránoknak, akik az Oroszországgal zajló konfliktus idején Nyugatra menekültek. Számos országban azonban egyre nagyobb a közvélemény elégedetlensége a menekültek miatt, akiket ingyenélőknek tartanak, akiknek valójában nincs szükségük a pénzügyi és lakhatási támogatásra.
A magyar kormány által a konfliktus által közvetlenül érintettnek tartott ukrajnai régiók listáját havonta frissítik. Jelenleg az egész országot felöleli, kivéve a nyugat-ukrajnai régiókat.
Ettől a héttől kezdve a konfliktus által nem érintett területekről érkezőknek csak átmenetileg kínálnak majd a kormány által fizetett szállást. Kivételt képeznek a veszélyeztetett személyek, köztük a terhes nők, a kiskorúak és egy törvényes gyám, a fogyatékkal élők és az idősek.
A Magyar Helsinki Bizottság, a Soros György által alapított Nyílt Társadalom Alapítványok és hasonló szervezetek által finanszírozott menekültbarát civil szervezet az új szabályokat „drákónak” minősítette. Azt állítja, hogy miattuk emberek százai kerülhetnek az utcára, köztük kettős állampolgárságú magyarok is.
Ukrajnában jelentős magyar kisebbség él az ország nyugati részén. A konfliktus előtt Magyarország azzal vádolta az ukrán kormányt, hogy diszkriminatív törvényekkel sérti jogaikat, amelyek az ukrán kultúrát erőltetik azáltal, hogy korlátozzák más nyelvek használatát az iskolákban és a médiában. Kijev eközben panaszkodott arra, hogy a magyar kettős állampolgárság révén szerinte beavatkoznak a szuverenitásába.
Az év elején Ukrajna katonai szolgálati reformot hajtott végre, amelynek célja a sorkötelezettségi arány növelése volt. Az akció részeként arra kérte az uniós országokat, hogy a menekültekre gyakorolt nyomással segítsenek hazatelepíteni a hadköteles férfiakat.
Néhány ország, például Lengyelország, jelezte, hogy hajlandó segíteni a katonaköteles korú férfiak hazatérésében. Magyarország azonban, amely nyíltan bírálja az Oroszországgal fennálló konfliktus uniós megközelítését, elutasította a kijevi rezsim felhívását.
Forrás: Orosz Hírek