Jobboldali Médiahírek

Hírexpress, hírblog – Hírek itthonról és a nagyvilágból Önnek!

HírekVilág

Bécs lakosságának csaknem a fele már külföldi

Hirdetés

Ausztriában az országon kívül születettek aránya már meghaladta a 20 százalékot, míg Bécs lakosságának csaknem fele nem osztrák. Az Osztrák Integrációs Alap legfrissebb statisztikái aggasztó képet adnak a migrációs hátterű lakosság munkanélküliségi rátájáról, és arra is rámutatnak, hogy az osztrák iskolákban egyre több a német nyelvet nem beszélő diák, – írja a Magyar Nemzet.

Az Exxpress portál újabb adatokat hozott nyilvánosságra arról, hogy milyen hatásokkal jár a migráció Ausztriában. A külföldön születettek aránya Bécsben a legmagasabb, 2024 elején 40,2 százalék, ami csaknem 806 200 külföldön született lakost jelent. Ezt Vorarlberg követi 23,2, majd Salzburg 21,9 százalékkal.

Hirdetés

Országos szinten sem sokkal kedvezőbb a helyzet: az Ausztrián kívül született lakosság aránya 22,3 százalékra nőtt, ami 2019 óta 2,7 százalékpontos emelkedést jelent. A külföldön születettek közül a legtöbben Németországból (265 ezer), Bosznia-Hercegovinából (179 ezer) és Törökországból (165 ezer) származnak.

A munkanélküliségi adatok azt mutatják, hogy miközben az osztrák állampolgárok körében a munkanélküliség 2023-ra 5,3 százalékra csökkent, a külföldiek esetében 9,6 százalékra nőtt. Bécsben különösen nagy az eltérés: itt az osztrákok munkanélküliségi rátája 8,1 százalék, míg a külföldieké 15,1 százalék. Hasonló különbségek tapasztalhatók Karintiában is.

A nyelvhasználat és az iskolák etnikai összetételét illetően is figyelemre méltó változások történtek. Az ÖIF felmérése szerint a 2022/23-as tanévben az osztrák diákok 27 százalékának volt a némettől eltérő anyanyelve, ami enyhe, 1 százalékpontos növekedést jelent a 2017/18-as tanévhez képest.

Hirdetés

Az anyanyelvi megoszlás az iskolatípusok között jelentősen eltér: a speciális és műszaki iskolákban a nem német anyanyelvű diákok aránya 42,9, illetve 38,9 százalék, míg az új középiskolákban 34,8 százalék. Ezzel szemben az általános képzésben (AHS) 21 százalék, a szakközépiskolákban (BHS) pedig 19,7 százalék volt ez az arány. A legalacsonyabb arányt a szakiskolákban mérték, ahol mindössze 13,7 százalék volt a nem német anyanyelvű tanulók aránya, míg Bécsben ez az arány 51,7 százalékot ért el.

Hirdetés
Hirdetés