Jobboldali Médiahírek

Hírexpress, hírblog – Hírek itthonról és a nagyvilágból Önnek!

HírekVilág

Még azok is visszavárják Európában Trumpot, akik utálják

Hirdetés

A Politico szerint Trump harcias retorikája ellenére valójában kevésbé háborúpárti, ami az EU egyes tisztviselői számára érdekes gondolatot jelent. Emögött egyfajta fordított pszichológia is felsejlik, ahogy azt a Mandiner elemzi.

„Keserű pirula – miért vágyakoznak csendben egyes EU-tisztviselők Trump után?” – teszi fel a kérdést a Politico című brüsszeli lap.

A cikk szerint, bár Trumpot az európaiak nem kedvelik, mégis sok tisztségviselő úgy véli, újraválasztása változásra sarkallhatná az EU-t – különösen a védelem és Kína-politika terén. Az „elnökválasztás piszkos kis titka” tehát az, hogy egyesek szerint Trump elnöksége jótékony sokkhatásként ösztönözné az EU-t az önálló fejlődésre. Egy magas rangú EU-diplomata kifejtette: ez az álláspont nem Trump személyes támogatásáról szól, hanem arról, hogy a „keserű pirula” felrázhatná az EU-t, hogy egységesebben lépjen fel és haladjon előre. A Politico szerint ezt az elképzelést hat tisztviselő is megerősítette.

Hirdetés

Miért gondolják így?

Egy Trump-adminisztráció, amely az EU-val szemben feltehetően ellenséges lenne, nyomást gyakorolhatna Európára, hogy fokozza védelmi kiadásait, fejlessze technológiai szektorát és tisztázza Kína-politikáját. Trump fenyegetőzései, amelyek az amerikai NATO-jelenlét megszüntetésére utalnak, új irányokat adhatnának a kontinens védelempolitikájának és az orosz-ukrán háború megközelítésének. A Politico szerint Trump azt is állította, hogy 24 órán belül megállíthatná az ukrajnai konfliktust – vélhetően Kijev beleegyezése nélkül.

Egy EU-diplomata Trump békepárti álláspontját is kiemelte, mondván, hogy Trump – ellentétben sok politikussal – jobban ódzkodik a háborús konfliktusoktól, különösen a jelenlegi feszült légkörben, amelyben egyesek szerint a harmadik világháború küszöbén állunk.

Hirdetés

Az Ukrajna támogatására irányuló közös európai hitelfelvételt, amelyet több ország, például Németország és Hollandia eddig ellenezett, Trump második ciklusa viszont támogathatná. Ezzel szemben egy esetleges Harris-győzelem még inkább visszavetné a közös hitelfelvétel gondolatát.

A Politico szerint hasonló folyamatok játszódhatnának le a gazdasági integráció, a Kína-politika és a klímavédelem terén is. Az elszigetelődő Amerika egyre önállóbb EU-t ösztönözhetne az erősebb integráció irányába.

Mandiner nyomán

Hirdetés
Hirdetés