Washington megfenyegette Grúziát
Az Egyesült Államok külügyminisztériuma szerint Grúziának folytatnia kell az euroatlanti integrációt.
Washington figyelmeztetést intézett Grúziához, miután az ellenzék azzal vádolta a Grúz Álom pártot, hogy manipulálta a hétvégi parlamenti választások eredményeit.
A hivatalos adatok alapján a Grúz Álom párt szerezte meg a szavazatok 54%-át, míg az ellenzéki pártok 3-11% közötti támogatást kaptak, így a kormánypárt várhatóan 90 mandátumot nyer a 150 fős parlamentben, ami lehetővé teszi számukra az új kormány megalakítását.
Négy, nyugati irányultságú ellenzéki párt nem ismerte el az eredményeket, és bojkottot hirdetett. Salome Zourabichvili elnök szintén kétségbe vonta az eredményeket, és tüntetésre szólította fel a lakosságot. Hétfő este nagyszabású tiltakozás zajlott a tbiliszi parlament épülete előtt.
Matthew Miller, az amerikai külügyi szóvivő szerint a választások „a kormánypárt által irányított környezetben” zajlottak, amely magában foglalta a közforrásokkal való visszaélést, a szavazatvásárlást és a választók megfélemlítését.
„Arra kérjük Grúzia vezetését, hogy mérlegeljék, milyen kapcsolatot szeretnének az euroatlanti közösséggel, ahelyett, hogy az autoriter irányvonalat támogatnák” – mondta Miller.
Hozzátette, hogy „a grúz kormánynak számolnia kell a lehetséges következményekkel, ha nem változtat irányvonalán”. Miller sürgette a grúz vezetést, hogy kezdje meg „az antidemokratikus törvények visszavonását”.
A helyzet kapcsán 13 uniós tagállam aggodalmának adott hangot, és felszólította Grúziát, hogy vizsgálja ki az esetleges jogsértéseket.
A nyugati országok szerint Grúzia demokratikus normáktól való eltávolodása gátolhatja az EU-hoz való közeledését. A grúz parlament 2024-ben olyan jogszabályokat fogadott el, amelyek külföldi ügynökként regisztrálnák a külföldről finanszírozott szervezeteket, valamint korlátoznák az LMBTQ-témák kiskorúak számára történő népszerűsítését. E törvények ellen tiltakoztak az ellenzéki csoportok, míg a kormány a szuverenitás és a közérdek védelmére hivatkozik.
Irakli Kobakhidze miniszterelnök szerint a törvények Grúzia érdekeit szolgálják, és a választási eredményekkel kapcsolatos elégedetlenséget az ellenzék vereségéből fakadó csalódásként értékelte.
NIF nyomán