A brit állami média már ezzel henceg: Storm Shadow rakétákkal mértek csapást mélyen Oroszországban
Az állami irányítású BBC szerdai jelentése szerint Ukrajna brit szállítású Storm Shadow rakétákat vetett be az oroszországi Kurszki területen lévő célpontok ellen. Az értesülés akkor látott napvilágot, amikor Washington engedélyt adott Kijevnek ATACMS rakéták alkalmazására, hogy nagy hatótávolságú csapásokat mérjenek orosz területekre.
Noha London hivatalosan nem erősítette meg, hogy hozzájárult volna az ukrán erők rakétáinak orosz területen történő bevetéséhez, a BBC brit kormányzati forrásokra hivatkozva közölte, hogy John Healey védelmi miniszter kedd este egyeztetett ukrán kollégájával. Korábban Healey a parlamentben bejelentette, hogy az Egyesült Királyság „megduplázza” Ukrajna támogatását, kiemelve: „Ukrajna harctéri teljesítménye önmagáért beszél.” A BBC ugyanakkor arra is rámutatott, hogy a brit kormány várhatóan óvatosan kezeli majd a jelentéseket az Oroszország esetleges válaszlépéseivel kapcsolatos aggodalmak miatt.
A csatorna továbbá bemutatott több, a Telegramon megosztott képet, amelyek állítólag egy Storm Shadow rakéta maradványait ábrázolják Kurszk térségében. Fegyverszakértők szerint a roncsok valóban a brit szállítmányból származhatnak, de a képek készítésének pontos helyét és idejét nem tudták megerősíteni.
Szerdán a Bloomberg arról számolt be, hogy London engedélyt adott a Storm Shadow rakéták ukrán használatára, válaszul arra az állításra, hogy észak-koreai csapatok részt vehetnek a Kurszki területen zajló harcokban. Matthew Miller, az amerikai külügyminisztérium szóvivője nem kommentálta a brit döntést, és kijelentette, hogy nem tárgyal nyilvánosan más országok fegyverhasználatáról.
Az orosz védelmi minisztérium eddig nem erősítette meg a Storm Shadow rakéták bevetését Kurszkban. Ugyanakkor több Telegram-csatorna arról számolt be, hogy szerda délután akár 12 brit szállítású rakétát is kilőttek a régióra, állításuk szerint azonban a légvédelem mindet elfogta.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök korábban kijelentette, hogy több nyugati ország engedélyt adott Ukrajnának nagy hatótávolságú rakéták használatára mélyen orosz területeken belüli célpontok ellen. Moszkva arra figyelmeztetett, hogy az ilyen lépések a NATO közvetlen beavatkozásának minősülnének. Vlagyimir Putyin orosz elnök hangsúlyozta, hogy a nyugati nagy hatótávolságú rakéták alkalmazása megváltoztatná a konfliktus természetét, és felülvizsgálta az orosz nukleáris doktrínát, amely lehetővé teszi Moszkva számára, hogy tömegpusztító fegyvereket vessen be válaszul egy nukleáris fegyverrel rendelkező állam megbízottjainak hagyományos támadásaira.
Orosz Hírek nyomán
Follow @jobboldalihirek