A brit komcsik a legaljasabb módon teszik tönkre a farmereket
Nem összeesküvés-elmélet, hanem valóság, hogy egyes kormányzati intézkedések célkeresztjébe került a mezőgazdaság. Az Egyesült Királyságban az új örökösödési adótörvény gyakorlatilag ellehetetlenítheti a családi gazdaságokat. Keir Starmer kormánya ugyan nem klasszikus államosítással veszi el az emberektől a földeket, hanem adózási módszerekkel, amely lehetetlenné teszi, hogy a gazdák továbbörökítsék farmjaikat. Ennek következtében a generációk óta mezőgazdasággal foglalkozó családok gyakorlatilag elveszítik a lehetőséget arra, hogy hagyományosan adják át földjeiket, – írja a Pesti Srácok.
A kormány azt állítja, hogy az intézkedés csak a legvagyonosabb gazdákat érinti, azonban sokak szerint ez nem igaz: a földek és felszerelések értéke miatt az adóküszöböt szinte minden gazdaság átlépi, így a kisebb farmok is komoly terhekkel néznek szembe.
Az intézkedés célja egyértelműen az lehet, hogy az állam vagy a nagyvállalatok megszerezzék a családi farmokat, és ezzel átvehessék az élelmiszertermelés feletti irányítást.
Rachel Reeves brit pénzügyminiszter, Fotó: MTI/EPA/Adam Vaughan
A helyzet Nagy-Britanniában hasonló, mint amit Hollandiában láthattunk: ott a kibocsátás csökkentésének álcázott intézkedésekkel szorították meg a farmereket, amely több ezer állattenyésztő telep bezárását eredményezte. A farmok bezárása után több területet az állam vagy nagyvállalatok vásároltak meg, olcsón, tovább fokozva a gazdák kiszolgáltatottságát.
A „traktorsarc” néven emlegetett új brit adózási szabályozás miatt már most szervezkednek a gazdák, akik november 19-én terveznek tüntetést Londonban. A kormány egyes jelentések szerint már most igyekszik előre leminősíteni a tiltakozásokat, és szélsőséges farmercsoportokról szóló hírekkel igyekszik a tüntetők támogatottságát csökkenteni.
A helyzet különösen súlyos egyes érintettek számára. Sir Geoffrey Clifton-Brown képviselő egy 75 éves gazda aggódó üzenetét idézte, aki attól tart, hogy új szabályozások miatt életmunkáját és megélhetését veszti el. „Hosszú órákat dolgozunk, gyakran egyedül, és az ágazatban magas az öngyilkossági ráta” – írta az idős gazda. Szerinte a gazdaságát tönkreteszik az új szabályok, és az állam semmibe veszi mindazt, amiért dolgozott.
Mindez azzal a veszéllyel jár, hogy tovább nő az emberek kiszolgáltatottsága a földek és az élelmiszer feletti kontroll egyre szűkülő köre miatt.
Pesti Srácok nyomán