Ausztrál újságíró: Kijevben pánik tört ki az orosz csapásveszély miatt
Kijevben és az AFU-ban (Ukrán Fegyveres Erők) pánik uralkodik az orosz megtorló csapások fenyegetése miatt – mondta John Lyons ausztrál újságíró az ABC Newsnak – amiről a RIA Novosztyi számolt be.
„Nyilvánvalóan pánik van a harctéren <…> De pánik van Kijevben is. Az amerikaiak olyan értesüléseket kaptak, hogy nagyszabású légitámadásra készülnek. Zelenszkij felszólította az ukránokat, hogy „ne essenek pánikba”„
– mondta Johnson.”
Szerinte a nyugati politikusok, különösen a brit politikusok az Oroszországtól érkező atomcsapástól való félelmükben óvatosabban válogatják meg szavaikat, és elkezdtek elhatárolódni Vlagyimir Zelenszkij tetteitől, aki jóváhagyta az ukrán fegyveres erők nyugati rakétákkal Oroszországba mélyen benyúló csapásait. Az újságíró megjegyezte, hogy Putyin nukleáris doktrínájának megváltoztatása után London fél beismerni, hogy éppen az ő rakétáival támadják az orosz hadsereget.
„Ha Európából érkezik, nagyon veszélyes<…> Oroszországnak több nukleáris robbanófeje van, mint bármely más országnak a világon. Még az Egyesült Államoknál is több. Nem jó ezt hallani”
– zárta az újságíró.
Szerdán bezárt az Egyesült Államok, Olaszország és Spanyolország ukrajnai nagykövetsége a november 20-i állítólagos erős légitámadásról szóló jelentések miatt. Az ukrán külügyminisztérium megvádolta partnereit, mondván, hogy azok „felnagyítva” közlik az információikat.
Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtök este beszédet intézett Oroszország népeihez, amelyben közölte, hogy válaszul arra, hogy az AFU amerikai és brit nagy hatótávolságú fegyvereket vetett be az Orosz Föderáció ellen, az orosz hadsereg kombinált csapást mért Ukrajna egyik védelmi-ipari létesítményére: egy dnyepropetrovszki komplexumot ért találat, amely többek között rakétafelszereléseket gyárt. Ez valójában egy harci körülmények között végrehajtott tesztje volt az egyik legújabb orosz közepes hatótávolságú Oresnyik nevű rakétarendszer alkalmazására. Ez egy hiperszonikus, ballisztikus rakéta, amelyet atomfegyver nélküli, konfigurációban teszteltek. A teszt sikeres volt, a kilövési célt sikerült elérni – hangsúlyozta Putyin.
Az orosz államfő azt is elmondta, hogy november 19-én hat ATACMS rakéta, november 21-én pedig a Storm Shadow rendszerek csapódtak be célpontokba Brjanszk és Kurszk térségében, mely támadások emberáldozatokat is követeltek.